Holandski ministar trgovine neće po kratkom postupku pristati na američka pravila o izvozu iz Kine

Holandski ministar trgovine neće po kratkom postupku pristati na američka pravila o izvozu iz Kine

AMSTERDAM – Visoki holandski trgovinski zvaničnik rekao je da Holandija neće po kratkom postupku prihvatiti nova ograničenja SAD za izvoz tehnologije za proizvodnju čipova u Kinu, i konsultuje se sa evropskim i azijskim saveznicima, prenosi Rojters.

Ministarka trgovine Lisje Šrajnemaher govorila je u nedelju u televizijskoj emisiji Buitenhof uoči posete holandskog premijera Marka Rutea SAD u utorak, kada se očekuje da će razgovarati o izvoznoj politici sa predsednikom Džoom Bajdenom.

Najveća holandska kompanija je ASML Holding, ključni dobavljač za proizvođače poluprovodničke opreme.

Holandska vlada je uskratila ASML dozvolu da isporučuje svoje najnaprednije mašine u Kinu od 2019. nakon kampanje pritiska Trampove administracije, ali ASML je prodao Kini starije mašine u vrednosti od 2 milijarde evra 2021.

SAD su u oktobru usvojile mere koje imaju za cilj da ometaju sposobnost Kine da pravi sopstvene čipove, a američki trgovinski zvaničnici su tada rekli da očekuju da će Holandija i Japan uskoro primeniti slična pravila.

ASML je rekao da bi američka pravila mogla uticati na otprilike 5% prodaje njegove grupe.

Šrajnemaher je rekao da su SAD imale „opravdanu zabrinutost“ zbog prevelikog oslanjanja na Aziju, gde se proizvodi 80 odsto naprednih čipova, i pretnje da bi oni mogli da završe u vojnoj primeni ili da se koriste protiv Holandije.

„Dugo smo razgovarali sa Amerikancima, ali su oni u oktobru smislili nova pravila, tako da to menja teren za igru“, rekao je Šrajnemaher. „Tako da ne možete reći da su nas pritiskali dve godine i sada moramo da potpišemo na isprekidanoj liniji. A nećemo.

Ona je rekla da Holandija takođe razgovara sa Japanom, Južnom Korejom, Tajvanom, Nemačkom i Francuskom.

Ona je podvukla da Nemačka ima ekonomski interes jer je ključni snabdevač ASML-a i da „obezbedi da, ako stavimo određenu tehnologiju na listu proizvoda koji se ne mogu lako izvoziti, to učine i druge zemlje“.