Holandska vlada saopštila je u ponedeljak da će uvesti dodatne provere na svojim kopnenim granicama u cilju borbe protiv neregularnih migracija, slično politici koju je Nemačka uvela u septembru.
To je najnoviji potez tvrdo desničarske vlade u zemlji koji ima za cilj obuzdavanje imigracije, dok se širom Evrope šire raspoloženje protiv stranaca.
Holandski ministar za migracije Marjolein Faber objavio je ovu politiku u saopštenju za javnost nakon što je taj potez dobio zeleno svetlo vlade. „Vreme je da se na konkretan način pozabavimo neregularnim migracijama i krijumčarenjem migranata. Zato ćemo od početka decembra početi da ponovo uvodimo granične kontrole u Holandiji“, navela je ona u saopštenju.
Mera će stupiti na snagu 9. decembra. Prema zakonu Evropske unije, zemlje moraju da obaveste Brisel četiri nedelje unapred pre nego što ograniče slobodu kretanja.
Ranije ove godine, Faber je rekao Briselu da Holandija takođe želi da odustane od obaveza prema izbeglicama iz EU.
Gert Vilders, čija je antiimigraciona stranka osvojila najveći udeo na izborima prošle godine, objavio je na društvenim mrežama da njegova partija PVV „isporučuje“. Vilders poziva na zatvaranje holandskih granica više od jedne decenije.
Faber, koji predstavlja Vildersovu stranku u kabinetu, nije precizirao kako će se vršiti granična kontrola. Taj potez dolazi bez dodatnih sredstava za odgovor nacionalnih političkih snaga za granične kontrole. Šestomesečna ograničenja moraju da se urade „u okviru postojećih kapaciteta“, navodi se u saopštenju.
Holandija ima stotine kopnenih graničnih prelaza sa susednom Nemačkom i Belgijom. Trenutno policija vrši provjere na licu mjesta. Faber kaže da se granične kontrole moraju sprovoditi uz što manje ometanja saobraćaja.
Nemačka je počela da sprovodi slične provere na granici sa Francuskom, Holandijom, Belgijom, Luksemburgom i Danskom prošlog meseca nakon nekoliko napada visokog profila od strane ekstremista.
Nemačka i Holandija su i deo šengenskog prostora, zone bezgraničnog putovanja koja obuhvata većinu zemalja članica EU, kao i Island, Lihtenštajn, Norvešku i Švajcarsku.
Prema EU, državama članicama je dozvoljeno da privremeno ponovo uvedu kontrolu na takozvanim unutrašnjim granicama EU u slučaju ozbiljne pretnje, poput one po unutrašnju bezbednost. Ali takođe kaže da granične kontrole treba da se primenjuju kao poslednje sredstvo u izuzetnim situacijama i da moraju biti vremenski ograničene.