Hiljade indonežanskih radnika protestovalo protiv predsednikovog dekreta o zapošljavanju

Hiljade indonežanskih radnika protestovalo protiv predsednikovog dekreta o zapošljavanju

Hiljade radnika održalo je u subotu skupove u glavnom gradu Indonezije Džakarti, pozivajući parlament da odbaci predsednički dekret za koji kritičari kažu da bi narušio prava zaposlenih i zaštitu životne sredine.

Predsednik Džoko Vidodo izdao je hitnu uredbu prošlog meseca, zamenjujući kontroverzni zakon o zapošljavanju u najvećoj ekonomiji jugoistočne Azije, što je potez prema nekim pravnim stručnjacima prekršio sudsku presudu.

Ustavni sud je ocenio da je Zakon o otvaranju radnih mesta iz 2020. pogrešan, rekavši da nije bilo dovoljno javnih konsultacija pre nego što je zakon usvojen. Naložio je zakonodavcima da završe obnovljeni proces do novembra.

Demonstrant Damar Panča Mulija, 38, nazvao je uredbu vladinim trikom kako bi se osigurala primena zakona o zapošljavanju.

„Ova uredba degradira dobrobit radnika, smanjuje zaštitu rada i nanosi veliku štetu – po agrarnim pitanjima, životnoj sredini, zaštiti žena“, rekao je on. „Otvaranje radnih mesta trebalo bi da bude u skladu sa poboljšanjem blagostanja radnika, ali ova uredba je u suprotnosti sa tim. Zato se tome protivimo.“

Demonstranti su držali transparent na kojem je pisalo „Recite ne outsourcingu“, dok su drugi imali natpise „Odbijte hitnu uredbu o otvaranju radnih mesta jer ne postoji vanredna situacija“.

Joko Heriono, 59, rekao je da je propis stvorio nesigurnost za radnike jer bi lako mogli da budu otpušteni i da bi dobili niže otpremnine.

Predsednik Laburističke partije Said Ikbal rekao je da su angažovanje spoljnih saradnika i regulacija minimalne plate u dekretu među pitanjima koja izazivaju zabrinutost.

„Ne želimo da država postane samo agent prljavih preduzetnika da oslabi dobrobit radnika“, rekao je Said novinarima.

Zakon o otvaranju radnih mesta, kojim se revidira više od 70 drugih zakona, pozdravili su strani investitori zbog smanjenja birokratije.

Parlament će na aktuelnoj sednici oceniti pravni status uredbe, rekao je ove nedelje njen potpredsednik. Prošle nedelje, grupa Indonežana zatražila je od Ustavnog suda da izvrši sudsku reviziju uredbe.