Hiljade demonstranata marširalo je u četvrtak u suzama libanskom prestonicom, obeležavajući dve godine od kataklizmične eksplozije u luci u Bejrutu, uz povike kojima se osuđuje neuspeh vlade da otkrije istinu iza eksplozije, prenosi Rojters.
Kao sumorno podsećanje na katastrofu, nekoliko silosa za žito koji su teško oštećeni u eksploziji srušilo se u četvrtak popodne, samo stotinama metara od mesta gde se okupljala masa na gradskoj obali.
Betonski silosi su popucali i pali nakon što su nekoliko nedelja goreli, odašivši oblak dima i prašine u nebo. Demonstranti su u neverici pokrili usta.
„Vidjeti dim kako izlazi – posebno to što sam bio ovdje tokom eksplozije – budi veoma loše sjećanje. Bio je to isti dim koji je izlazio iz silosa do neba“, rekao je 31-godišnji demonstrant Samer al-Khouri.
Demonstranti su, u majicama sa utisnutim krvavocrvenim otiscima šaka, marširali od libanskog ministarstva pravde do gradske obale, a zatim do parlamenta u centru Bejruta.
Eksplozija je oštetila delove grada 4. avgusta 2020, pri čemu je poginulo najmanje 220 ljudi. Jedna od najvećih nenuklearnih eksplozija u istoriji, izazvana je ogromnim zalihama amonijum nitrata koji se čuvaju na lokaciji u luci i zanemaruju od 2013. godine.
„Važno mi je da budem ovde danas jer je veoma važno da tražimo pravdu i odgovornost za ono što se dogodilo“, rekla je Stefani Muhajber, 27, Libanka koja živi u Kanadi poslednju deceniju, koja je odlučila da leto provede u Liban.
„Ono što se dogodilo nije bila greška, to je bio masakr. Uništio je čitav grad.“
Nekoliko visokih zvaničnika optuženo je za odgovornost, ali do danas niko nije pozvan na odgovornost – simptomatično, kažu kritičari, za vladajuću elitu koja je sputana korupcijom i na čijem je bdenju Liban zapao u političku i ekonomsku krizu.
Aktuelni predsednik Libana Mišel Aun rekao je nekoliko dana nakon eksplozije da je upozoren na prodavnice hemikalija u luci i zamolio šefove obezbeđenja da urade ono što je neophodno.
Tadašnji premijer je takođe rekao da je obavešten – ali niko nije upozorio stanovništvo na opasnost materijala. Istraga o eksploziji je u zastoju više od šest meseci.
Na masovnoj komemoraciji žrtvama u četvrtak, najviši hrišćanski sveštenik Libana, patrijarh Bešara al-Rai rekao je da je Bog „osudio“ zvaničnike koji odugovlače domaću istragu i ponovio pozive za međunarodnu istragu.
„Šta više želite, šta više od ovog zločina veka, da delujete?“ rekao je Rai, koji zadržava značajan politički uticaj u sektaškom sistemu podele vlasti u Libanu.
Šiitski Hezbolah i njegov saveznik Amal bili su glavni protivnici istrage, optužujući sudiju koji je vodio za pristrasnost nakon što je optužio visoke političare Amal pokreta i pokušao da ispita druge najviše bezbednosne i političke zvaničnike.
Istraga je bila u zastoju mesecima zbog odbijanja ministra kojeg podržava Amal da potpiše administrativni dekret.
Amal i Hezbolah su u nedelju objavili saopštenja u kojima pozivaju na okončanje politizacije slučaja i rekli da podržavaju transparentnu istragu.
Lider Hezbolaha Hasan Nasralah rekao je u četvrtak uveče u televizijskom obraćanju da je „rešenje da ovaj sudija podnese ostavku i da se imenuje još jedan kredibilan sudija“.
Porodice žrtava su takođe vršile pritisak na Savet UN za ljudska prava da uspostavi međunarodnu istragu i u četvrtak su protestovali ispred francuske ambasade u Bejrutu, pozivajući Pariz da podrži spoljnu istragu.
Govoreći zajedno sa demonstrantima, istraživač Hjuman rajts voča Aja Majzub rekla je da je Francuska blokirala napore da se uspostavi spoljna istraga iz političkih razloga.
U intervjuu frankofonskom libanskom dnevniku L’Orient Le Jour objavljenom u sredu, francuski predsednik Emanuel Makron rekao je da je predložio međunarodnu istragu libanskim vlastima, ali da su se umesto toga opredelile za lokalnu.
„To je suvereni izbor koji su Francuska i zemlje koje su prijatelji Libana poštovale“, rekao je on i dodao da bi libanska istraga trebalo da se nastavi i krene svojim tokom.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš rekao je da su u četvrtak obeležene „dve godine bez pravde” i pozvao je na Tviteru na „nepristrasnu, temeljnu i transparentnu istragu” – molba koju je ponovila delegacija Evropske unije u Bejrutu.
Papa Franja je takođe u sredu rekao da se nada da bi narod Libana mogao da bude utešen pravdom zbog eksplozije, rekavši da se „istina nikada ne može sakriti“.
„Ožiljci su još uvek tu. Unutrašnji, spoljašnji“, rekao je Omar Džeir, 42-godišnji vlasnik kafića u Bejrutu koji je teško oštećen u eksploziji.
„Pogotovo (pošto) još nismo videli pravdu.“