Hiljade dece migranata stiglo je samo do Kanarskih ostrva, lokalni zvaničnici traže pomoć Španije

Hiljade dece migranata stiglo je samo do Kanarskih ostrva, lokalni zvaničnici traže pomoć Španije

Zdravstveni radnici na španskim Kanarskim ostrvima suočavaju se sa velikim izazovima dok pokušavaju da pomognu migrantima, posebno deci, koja su stigla nakon opasnih putovanja preko Atlantika. Mnogi mladi migranti, poput jednog senegalskog dečaka koji je stalno gubio svest zbog šoka nakon što je bio svedok smrti svojih roditelja, dolaze u teškim fizičkim i psihičkim stanjima. „Ne postoji lek za to“, kaže Inmakulada Mora Pečes, lekar hitne pomoći.

Na Kanarima je trenutno više od 5.500 maloletnika, daleko iznad kapaciteta regije, što je izazvalo humanitarnu katastrofu. Španski parlament će u utorak glasati o zakonu koji bi primorao druge regione da preuzmu odgovornost za deo maloletnika. Predlog zakona je izazvao političku krizu, a nema garancije da će proći.

„To je humanitarna katastrofa“, rekao je Fransisko Kandil, zvaničnik regionalne vlade. Deca na ostrvima ne dobijaju adekvatnu zaštitu, obrazovanje i zdravstvenu negu, a slučajevi zlostavljanja i maltretiranja su sve učestaliji. Broj migranata koji stižu na Kanare ove godine porastao je za 160%, sa skoro 20.000 muškaraca, žena i dece.

Profesionalci poput Mora Pečesa osećaju se bespomoćno pred toliki broj dece koja dolaze u užasnim uslovima. „Danas sam stigao u smenu i moje kolege su plakale. Pa, počela sam da radim i na kraju sam i ja zaplakala“, napisala je Mora Pečes na Twitteru.

Doktorka Mora Pečes i drugi stručnjaci su užasnuti retorikom nekih političara koji migrante nazivaju „silovateljima“ i „kriminalcima“. Ona naglašava da su ovi ljudi, posebno deca, u dramatičnim situacijama i zaslužuju pomoć i razumevanje.