Kamala Haris fokusira se na visoke cene hrane u predizbornoj kampanji

Kamala Haris fokusira se na visoke cene hrane u predizbornoj kampanji

Potpredsednica Sjedinjenih Država, Kamala Haris, usmerava svoju kampanju na visoke cene hrane, obećavajući da će se zalagati za saveznu zabranu povećanja cena namirnica. Njen govor o ekonomskoj politici u petak u Severnoj Karolini naglasio je rastuće cene mesa, koje čine značajan deo rastućih troškova na blagajni.

Iako je međugodišnja inflacija dostigla najniži nivo u više od tri godine, cene hrane su za 21% više nego pre tri godine. Republikaški predsednički kandidat Donald Tramp ističe inflaciju kao ključni nedostatak Bajdenove administracije i njene energetske politike.

Haris se približava zakonodavnom i ekonomskom dosijeu predsednika Džoa Bajdena, s kojim je nedavno proslavila napore da smanji cene lekova na recept. Zakon o smanjenju inflacije iz 2022. godine, koji je fokusiran na zdravstvenu zaštitu i klimu, omogućio je smanjenje cena za deset najskupljih lekova Medicare-a. Harisovo glasanje u Senatu bilo je ključno za prolazak ovog zakona.

Bajden je takođe preduzeo mere da obuzda rastuće cene hrane, uključujući formiranje „saveta za konkurenciju“ s ciljem povećanja konkurencije u mesnoj industriji. Upitan da li je zabrinut zbog toga što bi Haris mogla pokušati da se distancira od njegovog ekonomskog stanja, Bajden je rekao: „Neće.“

Istraživanja pokazuju da su visoke cene i dalje značajan izvor frustracije za potrošače, posebno za one sa nižim prihodima, iako su ukupne cene porasle za 21% u poređenju sa pre pandemije. Cene mesa su porasle čak i više od ukupne inflacije: govedina za 33%, piletina za 31%, a svinjetina za 21%.

Pandemija COVID-19 uzrokovala je poremećaje u snabdevanju i privremena zatvaranja fabrika za preradu mesa, što je doprinelo rastu cena. Bajdenova administracija takođe optužuje korporativnu konsolidaciju u industriji mesa za omogućavanje visokih cena.

Istraživanja pokazuju da cene prehrambenih proizvoda širom zemlje rastu sporije nego pre pandemije, sa prosečnim porastom od samo 1,1% u poslednjih 12 meseci. Ipak, Harisova ideja o saveznoj zabrani povećanja cena je naišla na kritike, s obzirom na to da stručnjaci smatraju da ne rešava osnovne uzroke inflacije.

Šefica trgovinske grupe Instituta za meso, Džuli Ana Pots, komentarisala je da savezni zakon ne može da reši probleme inflacije, koji su posledica širokog spektra faktora, uključujući cene usluga i iznajmljivanja automobila.