Haris pokušava da izbalansira stavove o sukobu u Gazi: Pravo Izraela na samoodbranu i briga za palestinske patnje

Haris pokušava da izbalansira stavove o sukobu u Gazi: Pravo Izraela na samoodbranu i briga za palestinske patnje

Potpredsednica Sjedinjenih Država Kamala Haris, i najverovatnije demokratska kandidatkinja za predsednika, nastoji da premosti unutrašnje podele u svojoj stranci oko rata u Gazi. Nakon sastanka sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom u četvrtak, Haris je naglasila pravo Izraela na samoodbranu, ali je istovremeno izrazila zabrinutost zbog humanitarne situacije u Gazi.

Haris je izjavila da „ne možemo skrenuti pogled pred ovim tragedijama“ i da je važno „ne dozvoliti sebi da otupimo na patnju“. Ona je, međutim, ostala pri administrativnom pristupu sukobu, uključujući pregovore za okončanje borbi i oslobađanje talaca koje drži Hamas, bez komentarisanja o mogućoj vojnoj pomoći Izraelu, što je pitanje koje deli njenoj stranku.

Dok se Haris trudila da pokaže empatiju prema palestinskim patnjama, njen pokušaj da izbalansira stavove naišao je na izazove. Prethodna podrška predsednika Džoa Bajdena Izraelu izazvala je kritike među nekim demokratama zbog rasta broja palestinskih žrtava. Haris je u svom govoru naglasila da sukob u Gazi nije jednostavan i da ne može biti sveden na binarne opcije.

U pokušaju da se distancira od Bajdenove politike, Haris je pozvala glasače koji se protive kontinuiranom krvoproliću da je čuju i shvate njen stav. Izraelski premijer Netanjahu je nakon sastanka ostao suzdržan u svojim izjavama, dok su demonstranti izrazili nezadovoljstvo pred Union stanicom, što je dovelo do dodatne kritike od strane Haris.

Kritike na račun Harisove stigle su i iz redova republikanaca, koji su je optužili za nedostatak podrške Izraelu. Haris je odgovorila na ove kritike naglašavajući važnost borbe protiv antisemitizma i nasilja, dok je u isto vreme pokazala otvorenost za konstruktivan dijalog.

Analitičari su primetili da Harisova politika prema Izraelu može doneti promene u budućnosti, ali sumnjaju da će predstavljati drastičan odmak od trenutne administrativne politike. Razlike u tonu između nje i Bajdena, naročito u pogledu palestinskog pitanja, postale su primetne, ali će tek budućnost pokazati kakve će biti njene konkretne politike ako postane predsednica.