Hadž hodočasnici obavljaju poslednje rituale u Meki pre nego što krenu u Minu

Hadž hodočasnici obavljaju poslednje rituale u Meki pre nego što krenu u Minu

Hodočasnici su u subotu ušli u Veliku džamiju u Meki kako bi obavili svoje poslednje rituale pre nego što su krenuli u Minu u pripremi za hadž, peti stub islama i jedno od najvećih verskih okupljanja na svetu, piše AP.

Kretali su se kroz dvorišta od belog mermera najsvetijeg mesta islama da bi obavili tavaf, obilazak Kabe, kockastu strukturu prekrivenu crnom zlatom izvezenom tkaninom, a njihove vatrene recitacije odzvanjale su vazduhom.

Ljudi u prizemlju najbližem Kaabi su se mešali zbog velikog broja učesnika. Oni na gornjim spratovima mogli su brže da hodaju, čak i da trče. Hodočasnici su podizali ruke u znak molbe, snimali selfije ili video zapise i telefonirali rođacima dok su obavljali tavaf.

Zatim su hodali ili trčali između dva brda u rekonstrukciji Hagarine potrage za vodom za njenog sina Ismaila, priče koja se javlja u različitim oblicima u muslimanskim, hrišćanskim i jevrejskim tradicijama.

Hodočasnici moraju ući u stanje duhovne čistote, poznato kao ihram, za hadž.

Muškarci nose besprekorne bele haljine, što je pravilo namenjeno promovisanju jedinstva među bogatim i siromašnim. Žene pokrivaju svoje telo i kosu.

Između rituala i pet dnevnih molitvi, koje dovode ovo područje u svečani zastoj, hodočasnici su tražili hlad, grickali i hrlili u brojne prodavnice i klimatizovane tržne centre koji okružuju Veliku džamiju da se opuste pred teškim danima koji su pred nama.

Saudijska Arabija je obnovila puni kapacitet hodočasnika za ovogodišnji hadž, nakon tri godine dramatično smanjenog broja zbog pandemije, a očekuje se da će učestvovati više od 2 miliona muslimana.

„Mislim da je ove godine () gužva previše“, rekao je Mahboub Morshed, 42-godišnji softverski inženjer iz Bangladeša, misleći na slabiju posećenost prethodnih godina. „Ali vlada i ovo rukovodstvo (Ministarstvo za hadž i umru) pokušavaju da upravljaju ovim vrlo glatko.