Odložena inauguracija novoizabranog predsednika Gvatemale zbog sporova u Kongresu

Odložena inauguracija novoizabranog predsednika Gvatemale zbog sporova u Kongresu

Novoizabrani predsednik Gvatemale Bernardo Arevalo čekao je da položi zakletvu u nedelju. Ali ceremonija je odložena, a inauguracija je bila naglašena pravnim prepirkama i tenzijama, kao skoro svaki dan od njegove ubedljive pobede na izborima 20. avgusta.

Kongres, koji je trebalo da prisustvuje inauguraciji kao posebna sednica zakonodavnog tela, upustio se u ogorčenu svađu oko toga koga da prizna kao deo delegacije Kongresa.

Komisija za rukovodstvo koja je imala zadatak da to uradi bila je prepuna protivnika stare garde Arevala, a odlaganje je viđeno kao taktika da se izvuče inauguracija i oslabi Arevalo. Članovi Kongresa su vikali jedni na druge, a hiljade policajaca bilo je postavljeno ispred zgrade kongresa.

„Komisiji treba predugo da preispita akreditive (zakonodavaca) i zahtevaju zahteve koji nisu ni u zakonu“, rekao je Roman Kastelanos, kongresmen iz Arevaloovog pokreta semena.

Generalni tužilac koji još uvek radi, Consuelo Porras, isprobala je sve pravne trikove u knjizi kako bi iArevala dovela na suđenje ili u zatvor pre nego što je mogao da preuzme dužnost. A Arevalova stranka neće imati većinu u Kongresu i možda čak neće imati ni formalno priznanje tamo.

Arevalo je akademik, diplomata i sin progresivnog predsednika iz sredine 20. veka, a njegov izbor je označio političko buđenje u populaciji umornoj od korupcije i nekažnjivosti.

„Osećam se entuzijastično, jer konačno dolazimo do kraja ovog dugog i mučnog procesa“, rekao je Arevalo pre svoje inauguracije. „Gvatemalsko društvo je razvilo odlučnost da kaže ’ne‘ ovim političko-kriminalnim elitama.

Ali koliko god Arevalo želeo da promeni stvari, suočava se sa ogromnim preprekama. Njegov antikorupcijski stav i status autsajdera pretnje su duboko ukorenjenim interesima u toj centralnoameričkoj zemlji, kažu posmatrači.

Ipak, činjenica da je stigao dovde svedoči o međunarodnoj podršci i osudi bezbrojnih pokušaja da se on diskvalifikuje.

Za mnoge Gvatemale, nedeljna inauguracija nije predstavljala samo kulminaciju pobede Arevala na biralištima, već i njihovu uspešnu odbranu demokratije u zemlji.

Inauguracija je trebalo da ima svečani ton: muzika kumbije i salse planirana je za ogromnu proslavu na amblematičnom Plaza de la Constitucion u gradu Gvatemale.

To što je Arevalo uspeo da stigne u roku od jednog dana od njegove inauguracije u velikoj meri duguju hiljadama starosedelaca Gvatemale, koji su prošle godine izašli na ulice da protestuju i zahtevaju da Poras i njeni tužioci poštuju glasanje 20. avgusta. Mnogi su tražili njenu ostavku, ali njen mandat ne prestaje do 2026. i nije jasno da li Arevalo može da je se reši.

Tužioci su tražili da suspenduju Arevalovu partiju Seed Movement – potez koji bi mogao da spreči njene zakonodavce da budu na rukovodećim pozicijama u Kongresu – i tri puta oduzmu Arevalu imunitet.

U petak, njegova izabranica za potpredsednicu, Karin Herrera, objavila je da joj je Ustavni sud izdao zabranu koja bi sprečila navodni nalog za hapšenje.

Tužioci su tvrdili da je Pokret semena umešao niz nedela u prikupljanju potpisa za registraciju kao stranka godinama ranije, da su njegovi lideri podsticali mesečnu okupaciju javnog univerziteta i da je bilo prevara na izborima. Međunarodni posmatrači su to demantovali.

Ključno je bilo to što je Arevalo rano dobio i snažnu podršku međunarodne zajednice. Evropska unija, Organizacija američkih država i američka vlada su više puta zahtevali poštovanje glasanja naroda.

Vašington je otišao dalje, sankcionišući gvatemalske zvaničnike i privatne građane osumnjičene za podrivanje demokratije u zemlji.

U četvrtak je pomoćnik američkog državnog sekretara za zapadnu hemisferu Brajan A. Nikols rekao da agresija na Arevalo verovatno neće prestati njegovom inauguracijom.

Pod Porasom, državni tužioci i sudije koji su predvodili te napore postali su mete, primoravajući desetine da pobegnu iz zemlje ili budu uhapšeni.