Gutereš: Svaki prekid vatre u Ukrajini dobrodošao

Gutereš: Svaki prekid vatre u Ukrajini dobrodošao

Generalni sekretar UN Antonio Gutereš izjavio je da je Evropska unija centralni strateški partner Ujedinjenih nacija i poručio da je svaki prekid vatre u Ukrajini dobrodošao, ali da mora da otvori put ka pravednom miru.

„Svaki prekid vatre je dobrodošao jer spasava živote. Ali od suštinskog je značaja da prekid vatre otvori put pravednom miru u Ukrajini. A pravedan mir u Ukrajini je mir koji poštuje Povelju UN, međunarodno pravo i rezolucije Saveta bezbednosti, odnosno teritorijalni integritet Ukrajine“, rekao je Guteres.

Obraćajući se novinarima zajedno sa predsednikom Evropskog saveta Antoniom Kostom po dolasku na sastanak Evropskog saveta u Briselu, osvrnuo se i na situaciju u Gazi, navodeći da je „tužan i šokiran jer se smrt i razaranje vraćaju u Gazu, a palestinski narod je već previše patio“.

Guteres je pozvao da se poštuje prekid vatre u Gazi, osigura nesmetan humanitarni pristup svim oblastima i hitno i bezuslovno oslobode taoci.