Državni tužioci su optužili Gugl da obmanjuje svoje korisnike u vezi sa prikupljanjem podataka o njihovim lokacijama, čak i kada oni prilikom podešavanja naloga isključe opciju za praćenje lokacije, prenosi BBC.
Kompaniji je naloženo da u budućnosti bude transparentna u vezi sa praćenjem lokacije i da razvije veb stranicu na kojoj će korisnici moći tačno da vide koji podaci se prikupljaju.
Ovo je najveća vansudska nagodba u sporu sa više saveznih država zbog ugrožavanja privatnosti u američkoj istoriji.
Prošlog meseca Gugl je zbog sličnih tužbi zbog sakupljanju podataka o lokaciji korisnika državi Arizona platio 85 miliona dolara, a tek ga čega suđenje po tužbama Teksasa, Indijane, Vašingtona i Distrikta Kolumbija.
Lokacije korisnika pomažu oglašivačima prilikom targetiranja proizvoda, pa Gugl od reklama ostvaruje godišnji prihod od 200 milijardi dolara.
Javni tužilac Oregona Elen Rozenblum, koja je vodila slučaj u ime 40 država, rekla je da Gugl već četiri godine daje prioritet profitu u odnosu na privatnost, dodavši da to jeste lukavo, ali neprihvatljivo.
„Potrošači veruju da su na Guglu isključili tragač lokacije, ali kompanija uprkos tome tajno nastavlja da registruje svako njihovo pomeranje i te podatke koriste oglašivači“, kazala je Rozenblum.