Kao i drugi giganti iz Silicijumske doline koji se povlače zbog finansijske neizvesnosti, Gugl je otpustio hiljade radnih mesta od januara 2023. Ali kompanija takođe ubrzava promene u svojim raskošnim korporativnim kafeterijama – što je dugogodišnji mamac za tehnološke zaposlene – koje će i smanjiti troškove i hranu kompanije gubljenje .
Od ponude manjih kontejnera za mleko do kuvanja jaja na licu mesta umesto unapred, Google je pronašao načine da stavi manje hrane u smeće dok pokušava da obezbedi da se zaposleni ne osećaju prevarenim zbog jedne od najomiljenijih pogodnosti kompanije.
Google-ovi ciljevi rasipanja hrane postavljeni su na vremensku liniju do 2025. godine, što je strože od rokova do 2030. vezanih za mnoge druge napore u vezi sa održivošću. Kompanija je u martu 2022. saopštila da ima za cilj da smanji otpad po zaposlenom za polovinu i pošalje nula otpada od hrane na deponije do 2025. Do kraja 2022. već je preusmerila 85% otpada.
„Kratkoročna priroda toga čini ga izazovnim“, rekla je Kate Brandt, Google-ov glavni službenik za održivost. Kompanija nije objavila novije podatke, ali Brandt je rekao da „vide dobar napredak“.
Poslužujući više od 240.000 obroka dnevno, 386 kafića koji čine Google-ov globalni servis hrane brojčano nadmašuju oko 360 lokacija Cheesecake Factori Inc. u svetu. Gugl takođe upravlja sa više od 1.500 mikrokuhinja i 49 kamiona sa hranom za zaposlene. U ovoj skali, tehnološki gigant u suštini vodi restoransku kompaniju. To znači da njegovi eksperimenti nude naznake o tome kako bi druge kompanije koje se bave hranom mogle pristupiti naporima da smanje ugljenični otisak ili smanje troškove.
Zaista, jaja na vreme, koja su smanjila Google-ov otpad od kajgane za 44% u kuhinjama u oblasti Bai Area, već su se našla na drugim mestima. Compass Group, dobavljač prehrambenih usluga koji je radio sa Guglom na promeni, implementirao ga je na stotine dodatnih lokacija.
To je samo jedan primer stalnih podešavanja. „Bukvalno hiljade stvari su se promenile“, rekao je Endrju Šakman, glavni izvršni direktor Leanpat, tehnološke firme koja nudi automatizovano praćenje otpada od hrane i koja radi sa Guglom od 2014.
Rasipanje hrane je bila centralna tačka u Guglovim naporima za održivost jer je glavni doprinos globalnim emisijama: prema nekim procenama, odgovoran je za oko 8% svih gasova staklene bašte koje izaziva čovek.
U internom memorandumu koji je prošle godine izvestio Business Insider, kompanija je direktno povezala ekološke i finansijske prednosti inicijativa poput zatvaranja nedovoljno korišćenih mikrokuhinja i kafića jer hibridni rasporedi smanjuju pešački saobraćaj.
Ipak, napori idu dalje od zatvaranja. Guglove kuhinje sada koriste ostatke za pravljenje novih jela, uključujući pravljenje klizača za mediteranski slanutak od neiskorišćenih artikala za salatu. Oni nabavljaju sastojke poput ružnih proizvoda koji bi inače otišli u otpad. Kada je svež sokovnik stvarao višak otpada od kore u kancelariji u Dablinu, pivara u blizini ga je koristila za pravljenje citrusnog piva. Višak jestive hrane se donira, a ne baca u otpad.
Ali kompanija takođe mora da pazi da ne izgleda kao švercer pred svojim davno razmaženim zaposlenima. Unapred položeni obroci mogu da obezbede manje porcije od željenih. Znak kojim se od zaposlenih traži da uzmu samo ono što mogu da jedu i da se vrate na nekoliko sekundi može nekima izgledati kao nepotrebno paternalistički.
Gugl, jedinica kompanije Alphabet Inc., odbio je da kaže koliko se novca uštedi njegovim naporima, ali zagovornici smanjenja otpada od hrane uglavnom odobravaju. „Da li su prvenstveno motivisani ekološkom dobrobiti ili uštedom, iskreno je irelevantno ako ostvare oba cilja“, rekla je Danielle Vogel, profesorka menadžmenta na Poslovnoj školi Kogod na Američkom univerzitetu i bivša vlasnica prodavnice prehrambenih proizvoda u Vašingtonu. , DC. „Smanjenje rasipanja hrane je dobro za bilans stanja tako da svi dobijaju.
Ipak, teško je proceniti uticaj napora na životnu sredinu. Kompanija ne izdvaja svoje emisije specifične za hranu u svoj ugljenični otisak i odbila je da pruži brojeve koje je Bloomberg Green tražio.
„Ako žele da daju smele tvrdnje o održivosti i dostignućima, osim ako to ne možete da dokažete čvrstim brojevima, onda je to veoma meka i prozračna vila“, rekao je Chris Hocknell, direktor konsultantske kuće za održivost Eight Versa. „Kada ste Gugl, morate biti bolji od klase.“