Grčka najavljuje aplikaciju za bolju zaštitu dece na internetu

Grčka najavljuje aplikaciju za bolju zaštitu dece na internetu

Grčka je u ponedeljak objavila planove za poboljšanje roditeljskog nadzora nad mobilnim uređajima 2025. godine, putem nove vladine aplikacije koja će omogućiti digitalnu verifikaciju starosti i kontrolu pregleda internetskog sadržaja. Aplikacija, nazvana Dečji novčanik (Kids Wallet), biće pokrenuta u martu 2025. godine i ima za cilj da zaštiti decu mlađu od 15 godina od neprikladnog sadržaja i prekomerne upotrebe interneta.

Dimitris Papastergiu, ministar za digitalnu upravu, izjavio je da će aplikacija biti deo široko korišćene platforme državnih usluga i raditi zajedno sa postojećim sistemom za digitalne identifikacione dokumente, koji se koristi za odrasle. On je istakao da će aplikacija integrisati napredne algoritme za praćenje upotrebe interneta, kao i stroge procese autentifikacije. Glavni cilj aplikacije je da roditeljima omogući lakšu kontrolu nad time šta njihova deca rade na internetu, ali i da postane zvanični nacionalni alat za verifikaciju starosti korisnika.

Papastergiu je naglasio da je ovo „velika promena“ u pristupu digitalnoj bezbednosti dece i da će omogućiti precizniju kontrolu starosti korisnika na internetu. „Aplikacija Kids Wallet radiće dve glavne stvari: olakšaće roditeljsku kontrolu i biće naš zvanični nacionalni alat za proveru starosti korisnika“, rekao je on.

Prema istraživanju koje je ovog meseca objavila grčka istraživačka organizacija KMOP, 76,6% dece uzrasta od 9 do 12 godina ima pristup internetu putem ličnih uređaja. Takođe, 58,6% njih svakodnevno koristi društvene mreže, a 22,8% je naišlo na neprikladan sadržaj. Mnogi roditelji i deca, međutim, nemaju dovoljno znanja o osnovnim bezbednosnim alatima na internetu, kao što su dugmadi za blokiranje sadržaja i prijavu neprikladnog ponašanja.

Papastergiu je rekao da se očekuje da aplikacija bude unapred instalirana na svim pametnim telefonima koji se prodaju u Grčkoj do kraja 2025. godine, što će omogućiti široku primenu i zaštitu dece na internetu. Iako aplikacije i online usluge koje kontroliše vlada izazivaju kritike od strane nekih grupa za digitalna prava i verskih organizacija, one su opšteprihvaćene u Grčkoj, jer se smatraju efikasnim sredstvom za prevazilaženje sporih birokratskih procedura.

Ove nove mere zaštite dece na internetu predstavljaju značajan korak dalje od sličnih propisa koji su već na snazi u nekoliko evropskih zemalja. Uvođenjem direktnijeg učešća vlade, ove mere će takođe pomoći da društvene mreže i druge online platforme postanu odgovornije za sprovođenje provera starosti svojih korisnika.

Papastergiu je zaključio da će nova digitalna verifikacija starosti rešiti mnoge probleme, kao što je to što deca mogu lagati o svom uzrastu na internetu. „Sada možemo da rešimo to pitanje. Svi korisnici će biti adekvatno provereni, što će doprineti boljoj sigurnosti na mreži“, rekao je on.