Gruzijski premijer tvrdi da su SAD sponzorisale dve „neuspele revolucije“

Gruzijski premijer tvrdi da su SAD sponzorisale dve „neuspele revolucije“

Premijer Gruzije, Irakli Kobahidze, izrazio je potrebu za preispitivanjem odnosa Tbilisija sa Sjedinjenim Američkim Državama, naglašavajući ulogu nevladinih organizacija finansiranih od strane Amerike u pokušajima rušenja vlade. Ova izjava usledila je nakon pretnji sankcijama visokim gruzijskim zvaničnicima zbog usvajanja zakona o „stranim agentima“, što je izazvalo osudu Zapada kao pretnju demokratiji.

Premijer je istakao da je važno ispitati odnos između Gruzije i Amerike, posebno uzimajući u obzir aktivnosti nevladinih organizacija koje su podržane od strane SAD, a koje su se angažovale u političkim revolucijama pozivajući na promene u vlasti. Kobahidze je naglasio da će Gruzija uložiti napore da unapredi odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama zbog zajedničkih interesa obe zemlje.

Vlada u Tbilisiju je suočena sa pritiskom od strane SAD i EU zbog predloženog zakona o transparentnosti stranog uticaja, kojeg su Vašington i Brisel kritikovali, preteći sankcijama i zaustavljanjem integracije Gruzije u EU i NATO. Ovaj zakon zahteva registraciju nevladinih organizacija, medijskih kuća i pojedinaca koji dobijaju više od 20% finansiranja iz inostranstva kao subjekata koji promovišu interese stranih sila, uz obavezu otkrivanja donatora ili suočavanja sa kaznama do 9.500 dolara za nepoštovanje zakona.

Američki državni sekretar, Antoni Blinken, najavio je uvođenje viznih ograničenja za osobe odgovorne za podrivanje demokratije u Gruziji, kao i za njihove porodice. S druge strane, komesar EU za susedstvo i proširenje, Oliver Varhelji, upozorio je premijera Kobahidzea na moguće posledice, poredeći situaciju sa nedavnim događajima u Slovačkoj.

Nevladine organizacije u Gruziji, koje su pretežno finansirane od strane Zapada, osudile su predloženi zakon kao „ruski“ i pokušale su ponoviti uspeh iz prošlosti forsirajući ostavku vlade. Ipak, ovaj put je parlament usvojio zakon, odbacujući veto predsednice, uz tvrdnje vlade da je zakon u skladu sa evropskim standardima.