Predsednica Gruzije je odbacila rezultate nedavnih parlamentarnih izbora, optužujući ih za totalnu krađu glasova i nazivajući ih delom „ruske specijalne operacije“. Uz podršku opozicionih lidera, pozvala je građane na proteste protiv navodnih nepravilnosti. Izbori su postali ključni za budućnost zemlje, sa naglaskom na opredeljenje prema Evropi ili prema uticaju Rusije.
Vladajuća partija Gruzijski san proglasena je pobednikom sa 54,8% osvojenih glasova, što je izazvalo kontroverze i optužbe za manipulaciju. Brisel je suspendovao proces članstva Gruzije u EU zbog zakona koji podsećaju na ruske prakse suzbijanja slobode govora. Mnogi su ove izbore posmatrali kao referendum o evropskoj integraciji zemlje.
Evropski posmatrači su izvestili o zastrašivanju, kupovini glasova i drugim nepravilnostima tokom izbornog procesa. Opozicija tvrdi da rezultati ne odražavaju volju naroda, dok je vlast tvrdila suprotno. Međunarodna zajednica pozvala je na transparentnu istragu izbornih nepravilnosti.
Gruzija, koja je pretrpela rat sa Rusijom 2008. godine, sada se suočava sa unutrašnjim političkim izazovima oko pravca spoljne politike. Izborno nasilje i zastrašivanje posebno su izraženi u ruralnim područjima, dok se političke podele produbljuju.