Gruzijski parlament progurao je zakone o „stranim agentima“ koji su razdvojili, nadjačavajući veto na novi zakon od strane predsednika zemlje Salome Zurabičvili, izvestili su lokalni mediji u utorak.
Za ukidanje veta predsednika i usvajanje zakona bez ikakvih izmena glasalo je ukupno 84 poslanika od 150, dok su samo četiri podržala stav predsednika, navodi se u izveštajima. Prema gruzijskom zakonu, predsednički veto može biti poništen jednostavnom parlamentarnom većinom, za šta bi bilo potrebno 76 glasova.
Zvanično poznat kao Zakon o transparentnosti stranog uticaja, zakon bi zahtevao od nevladinih organizacija, medija i pojedinaca koji primaju više od 20% svojih sredstava iz inostranstva, da se registruju kao subjekti koji „promovišu interese strane sile“ i da otkriju svoje donatore . Nepoštovanje bi bilo kažnjivo novčanom kaznom do 9.500 dolara.
Kritičari inicijative, uključujući članove opozicione stranke i predsednika Zurabičvilija, označili su nacrt zakona „ruskim zakonom“, upoređujući ga sa zakonima koji su u Rusiji usvojeni 2012. godine.
Zakon je prvobitno usvojio parlament 14. maja, ali je Zurabičvili uložio veto samo četiri dana kasnije. Prema izveštajima nekih gruzijskih medija, pojedini poslanici opozicije su u potpunosti bojkotovali glasanje u utorak i napustili parlament, pridruživši se gomili demonstranata ispred.
Pokazalo se da je zakon polarizirajući, jer je izazvao sedmične ulične proteste i sukobe sa policijom u glavnom gradu Tbilisiju. Predlog zakona je prvi put objavljen u martu 2023. godine, ali je vlada bila primorana da odustane zbog velikih protesta koji su tada izbili. Neredi su se ponovo dogodili prošlog meseca kada je vlada saopštila da će nastaviti sa sprovođenjem zakona uprkos pritisku opozicije.
Ukidanje veta u utorak takođe je izazvalo trenutnu reakciju u Briselu, koji je upozorio da će to „negativno uticati na put Gruzije u EU“. „EU i njene države članice razmatraju sve opcije da reaguju na ovaj razvoj događaja“, naveo je Brisel, ne navodeći nikakve konkretne korake koje bi mogao preduzeti. Blok „duboko žali što je gruzijski parlament odlučio da preglasi predsednikov veto“, dodaje se, pozivajući gruzijske vlasti da „preokrenu ovaj trend“.
Prošle nedelje, američki državni sekretar Antoni Blinken izjavio je da će Vašington uvesti vizna ograničenja za one koji „podrivaju demokratiju u Gruziji, kao i za članove njihovih porodica“. On je mislio na političare koji podržavaju kontroverzni zakon. Lider poslaničke grupe vladajuće partije Gruzijski san ismevao je upozorenje kao „komično“.