EU: Gruzijske vlasti moraju zaustaviti nasilje nad sopstvenim građanima

EU: Gruzijske vlasti moraju zaustaviti nasilje nad sopstvenim građanima

Evropska unija osudila je aktuelne nasilne događaje koji su se odigrali u Gruziji, pozivajući vlasti te zemlje da poštuju demokratske vrednosti i ponovo usmere svoje napore ka pristupanju Evropskoj uniji. Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas i komesarka za proširenje EU Marta Kos izdale su zajedničko saopštenje u kojem su jasno osudile nasilje nad mirnim demonstrantima u Gruziji.

Gruzijski narod je ponovo izašao na ulice kako bi podržao svoje težnje za pridruživanjem Evropskoj uniji, a EU je oštro osudila nasilje nad demonstrantima koji se zalažu za evropsku i demokratsku budućnost. Vlasti u Gruziji su suočene sa posledicama svojih postupaka, a ova situacija direktno utiče na odnose između Gruzije i EU.

U saopštenju se takođe izražava žaljenje zbog nedavne odluke Gruzijskog sna da obustavi otvaranje pregovora o pristupanju EU i odbije finansijsku podršku EU do 2028. godine. Ova odluka označava promenu politike u odnosu na prethodne vlasti u Gruziji i izaziva zabrinutost u vezi sa evropskim težnjama većine gruzijskog naroda.

Evropska unija naglašava da su postupci gruzijskih vlasti doveli do zastoja u procesu pridruživanja već u junu ove godine, te da je finansijska pomoć EU koja ide direktno gruzijskim vlastima trenutno obustavljena. EU ističe važnost poštovanja prava na slobodu okupljanja i izražavanja, kao i apeluje na suzdržanost od upotrebe sile protiv mirnih demonstranata, političara i novinara. Svi slučajevi nasilja moraju biti istraženi, a odgovorni za nasilje treba da budu privedeni pravdi.

Gruzijski premijer Irakli Kobahidze je najavio suspenziju pregovora o pristupanju EU do 2028. godine, što je izazvalo negodovanje i izazvalo talas protesta u Tbilisiju. Tokom protesta, specijalne snage su koristile vodene topove i suzavac kako bi rasterale demonstrante, pri čemu je privedeno 43 osobe, a najmanje deset novinara je povređeno.

Narednog dana, hiljade demonstranata ponovo su se okupile ispred parlamenta u Tbilisiju, a policija je ponovo upotrebila vodene topove kako bi rasterala demonstracije, pri tom ranivši novinarku Marijam Gaprindašvili. Predsednica Gruzije Salome Zurabičvili osudila je odluku vlade, nazvavši je „krajem ustavnog poretka“ i uporedila gušenje protesta sa „ruskim metodama“.

Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine takođe je osudilo upotrebu sile protiv mirnih demonstranata u Tbilisiju, pozivajući gruzijske vlasti da poštuju prava građana na mirno okupljanje i da se suzdrže od nasilja i provokacija. Protesti su nastavljeni i u narednim danima u nekoliko gradova širom Gruzije, kao odgovor na odluku vlade da prekine pregovore o pristupanju EU.