Ekološke i ljudskopravaške organizacije su u utorak pozvale Evropsku uniju (EU) da označi region Saravak u Maleziji kao „visoki rizik“ prema novim pravilima EU o krčenju šuma (EUDR) koja će stupiti na snagu krajem decembra. Ova uredba ima za cilj da zabrani uvoz raznih proizvoda, uključujući kafu, kakao, soju, drvo, palmino ulje, stoku i gumu, ukoliko se proizvode na zemljištu koje je posečeno nakon decembra 2020. godine.
U skladu sa EUDR-om, izvoznici će biti obavezni da procene rizik od kršenja prava povezanih sa proizvodnjom ovih roba. U zajedničkom saopštenju, grupama iz Malezije i inostranstva skrenuta je pažnja na činjenicu da bi Saravak trebao biti klasifikovan kao „visok rizik“ zbog trenutnih aktivnosti seče šuma koje ne uzimaju u obzir prava domorodačkih zajednica.
Ova klasifikacija bi značila dodatne provere za drvo i palmino ulje uvezene iz Saravaka, što bi moglo negativno uticati na Maleziju, koja se već protivi implementaciji EUDR-a. Organizacije kao što je RimbaWatch upozorile su na ozbiljne posledice planova vlade Saravaka da pretvori stotine hiljada hektara prirodne šume u plantaže drveća, dok istovremeno daju koncesije kompanijama bez adekvatne zaštite za ekosistem.
Osim ekoloških problema, izveštaji o kršenju prava na zemljište domaćeg stanovništva takođe su zabrinjavajući. U saopštenju se ističe da su prava na zemljište često kršena, uključujući ograničenja u vezi s priznavanjem zemljišta i jednostrano oduzimanje postojećih vlasničkih prava.
Selin Lim, generalna direktorka organizacije SAVE Rivers, ukazala je na to da kompanije za seču drveća često deluju bez konsultacija ili saglasnosti lokalnih zajednica, što dodatno podriva argumente za klasifikaciju Saravaka kao „visokog rizika“.
Reakcije vlada Malezije i Indonezije, koje se protive EUDR-u, ukazuju na njihov stav da su lokalni standardi protiv krčenja šuma dovoljni i upozoravaju da će nova pravila nesrazmerno uticati na male proizvođače. Međutim, ekološke i ljudskopravaške grupe smatraju da je odlaganje EUDR-a loš pristup u borbi protiv klimatskih promena.
Lusijana Telez Čavez iz Human Rights Watch-a je izrazila zabrinutost zbog pritisaka na EU da odloži sprovođenje zakona, naglašavajući da bi to bilo odricanje od liderstva u borbi protiv klimatske krize.
Očekuje se da će se pitanja vezana za EUDR i njegovu primenu nastaviti razvijati, s obzirom na kompleksne odnose između zemalja proizvođača i međunarodnih propisa o očuvanju životne sredine.