HAVANA – Kuba je ove nedelje donela novi krivični zakon za koji su aktivisti i organizacije za ljudska prava upozorili u petak da bi mogao dodatno da ograniči slobodu izražavanja i uguši proteste u vreme produbljivanja nezadovoljstva na ostrvu, prenosi AP.
Kodeks, modifikovana verzija propisa zemlje iz 1987. godine, koje je kubanska vlada odobrila u maju, proširiće se na novinare, aktiviste za ljudska prava, demonstrante, korisnike društvenih medija i opozicione ličnosti.
Promene dolaze usred produbljivanja nezadovoljstva na Kubi izazvanog sve većim krizama i dok vlada nastavlja da izriče oštre kazne učesnicima – uključujući maloletne – u istorijskim protestima na ostrvu 2021.
Među nekim od promena su povećanje minimalnih kazni i zatvorskih kazni za stvari poput „javnih nereda“, „otpora“ i „vređanja nacionalnih simbola“.
Novi kodeks takođe uspostavlja krivične kategorije za digitalna krivična dela, rekavši da se ljudi koji na internetu šire bilo koju informaciju koja se smatra lažnom mogu suočiti sa zatvorskom kaznom do dve godine.
Takođe zabranjuje primanje i korišćenje sredstava za finansiranje aktivnosti „protiv kubanske države i njenog ustavnog poretka“, za koje grupe za ljudska prava kažu da bi se mogle koristiti protiv nezavisnih novinara i nevladinih grupa. Osuda bi mogla dovesti do četiri do 10 godina zatvora.
Vlada je novi kodeks opisala kao „moderan“ i „inkluzivan“, ukazujući na pooštravanje kazni za rodno zasnovano nasilje i rasnu diskriminaciju. Nakon njegovog odobrenja, Ruben Remiđo Fero, predsednik kubanskog Vrhovnog suda, rekao je na državnoj televiziji da kodeks nema za cilj da potisne, već da zaštiti „socijalni mir i stabilnost naše nacije“.
Ali grupe za zaštitu ljudskih prava, od kojih mnogima nije dozvoljeno na ostrvu, u petak su podigle uzbunu zbog novog kodeksa.
„Ovo je očigledno pokušaj da se obezbedi pravni put za represiju i cenzuru i pokušaj kubanskih vlasti da potkopaju malo građanskog prostora koji postoji na ostrvu i spreče mogućnost da Kubanci ponovo izađu na ulice“, rekao je Huan Papier, viši istražitelj za Human Rights Vatch u Latinskoj Americi.
Papier, pored izveštaja Amnesti internešenela, rekao je da je kodeks „preopterećen previše širokim” jezikom koji bi kubanske vlasti mogle da koriste da lakše kažnjavaju neslaganje.
Kuba se suočila sa značajnim međunarodnim kritikama zbog postupanja prema demonstrantima u antivladinim demonstracijama u julu 2021.
Ukupno 790 učesnika protesta suočava se sa krivičnim gonjenjem za pobunu, nasilne napade, javne nerede, krađu i druge zločine, prema najnovijim podacima koje je u januaru objavila kancelarija državnog tužioca Kube.
Više od 500 njih služi zatvorske kazne, prema podacima opozicione organizacije Justice 11J, koja se zalaže za one kojima se sudi ili služe zatvorske kazne u vezi sa protestima.