Međunarodna organizacija Egmont, čija je svrha borba protiv pranja novca, suspendovala je pristup Kolumbiji svojoj platformi za razmenu informacija. Ova odluka usledila je nakon što je predsednik Gustavo Petro podelio poverljive informacije dobijene od ove organizacije, a koje su bile u posedu kolumbijskih zvaničnika.
Vlada Kolumbije više neće moći pristupiti bezbednom vebu Egmont grupe, koji se koristi za deljenje informacija o finansijskim zločinima, a koji je dostupan 177 zemalja članica. Egmont grupa je istakla da će ova mera ostati na snazi dok se dalje istražuje situacija.
Gustavo Petro je javno obelodanio informacije iz dokumenta dobijenog preko Egmont grupe, koji ukazuje da je kolumbijska vlada 2021. platila izraelskoj kompaniji 11 miliona dolara u gotovini za softver Pegasus. Ova vest je izneta tokom Petrovog televizijskog obraćanja, gde se očekivalo da će se govoriti o drugim temama, a ne o špijunskom softveru.
Prema Petrovim rečima, prethodna konzervativna administracija predsednika Ivana Duke koristila je Pegasus softver za praćenje aktivista i članova levičarskih partija koji su se suprotstavljali vlasti, uključujući i samog Petra. Zvaničnici prethodne administracije su negirali ove optužbe.
Softver Pegasus omogućava neprimećeno prikupljanje informacija sa mobilnih telefona, kao i kontrolu kamere i mikrofona na telefonima. Ovaj softver je razvila izraelska kompanija i bio je korišćen za praćenje preko 50.000 političara, novinara i aktivista za ljudska prava od strane najmanje deset vlada, prema izveštaju objavljenom 2021. godine od strane Amnesti internešenel i 18 medijskih organizacija.
Analitičari za bezbednost ističu da suspenzija Kolumbije sa platforme za razmenu informacija Egmont grupe oslabljuje sposobnosti zemlje da otkrije nelegalne transakcije koje vrše organizovane kriminalne grupe, uključujući trgovce drogom.
Gustavo Petro je u ponedeljak branio svoju odluku da otkrije poverljive informacije, tvrdeći da je to učinio u interesu nacionalne bezbednosti.