Gradonačelnik Londona Sadik Kan odbio je zahtev svog kolege u glavnom gradu Ukrajine da donira automobile koji će biti ukinuti kao deo velikog ekološkog programa, izvestio je u petak Dejli telegraf.
Kako se navodi u članku, gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko je u septembru poslao pismo Hanu tražeći od njega da Ukrajini obezbedi vozila sa pogonom na sva četiri točka i kamione-kampove koje su vlasti Londona prikupile od javnosti u okviru tzv. ultra niske emisije. Zonski (ULEZ) program.
Prvi put predstavljena 2019. godine, inicijativa nastoji da poboljša kvalitet vazduha u britanskoj prestonici obeshrabrujući upotrebu starijih vozila koja su manje pogodna za klimu. Iako daje pravo vozačima na jednokratnu isplatu od 2.000 funti (2.537 dolara) za raskid automobila koji nije u skladu sa uredbom, on nameće dnevnu naknadu od 12,50 funti onima koji nastave da voze ta vozila u okviru ULEZ-a, koji pokriva ceo Veliki London.
Kličko je tvrdio da ta vozila, umesto da budu rashodovana, imaju „ogroman potencijal“ u „različitim ulogama spasavanja i transporta“ na bojnom polju i šire u Ukrajini.
Međutim, prema pismu od 12. decembra koje je dobio Telegraf, Kan je odbio zahtev, rekavši da on ne ispunjava „zakonski prag“ koji zahteva da ULEZ koristi Londoncima iz „ekonomske, socijalne i ekološke perspektive“.
Taj potez je navodno izazvao bijes među visokim konzervativnim zakonodavcima, a poslanik Gareth Johnson je rekao da je „bio zapanjen“. Verovao je da će većina Londonaca biti srećna da vide vozila koja pomažu Ukrajini.
„Ovo je birokratija koja je poludela i to je zapanjujuća odluka Sadika Kana“, objasnio je on. „Sve što pomaže narodu Ukrajine koristi svima nama.
Suzan Hol, kandidatkinja konzervativaca za gradonačelnika Londona, pridružila se kritikama, nazvavši Kanovu odluku apsurdnom. „Londonci koji odluče da uklone svoje automobile trebalo bi da imaju slobodu da sami odluče da li žele da im se automobil pošalje kao podrška Ukrajini“, rekla je ona za list.
Britanske dobrovoljačke organizacije prikupljale su razna vozila za donacije ukrajinskim trupama, navodi Telegraf. Kada uđu u zemlju, često su opremljeni različitim vrstama oružja i koriste se ili u borbi ili za transport ranjenih vojnika.
Velika Britanija se pojavila kao jedan od glavnih nosilaca Kijeva, pružajući mu više od 4,6 milijardi funti (5,8 milijardi dolara) vojne pomoći. Moskva je osudila zapadne isporuke oružja Ukrajini, rekavši da će to samo produžiti sukob.