Gnev ključa u zoni zemljotresa u Maroku dok demonstranti zahtevaju obećanu hitnu pomoć

Gnev ključa u zoni zemljotresa u Maroku dok demonstranti zahtevaju obećanu hitnu pomoć

Stotine demonstranata izašlo je u utorak na ulice grada u blizini epicentra razornog zemljotresa koji je prošlog meseca pogodio Maroko kako bi izrazili bes i frustraciju nakon nedelja čekanja na hitnu pomoć.

Okruženi automobilima i motociklima koji su trubili, demonstranti u gradu Amizmizu u visokom atlasu skandirali su protiv vlade dok su organi za sprovođenje zakona pokušavali da obuzdaju masu. Protest je usledio nakon štrajka radnika i olujnih oluja tokom vikenda koje su pogoršale teškoće za stanovnike koji žive u šatorima u blizini ostataka svojih bivših domova.

„Amizmiz je pao!“, vikali su muškarci na tačelhitu, najraširenijem domorodačkom jeziku Maroka.

Čitava naselja su sravnjena sa zemljom 8. septembra, primoravajući hiljade da se presele u privremena skloništa. U Amizmizu i okolnim selima marokanske provincije Al Hauz, skoro svi su izgubili člana porodice ili prijatelja.

Protest u utorak je prvobitno organizovala grupa pod nazivom Koordinacija žrtava zemljotresa Amizmiz kako bi skrenula pažnju na „nemar lokalnih i regionalnih zvaničnika“ i osudila kako su neki stanovnici bili isključeni iz hitne pomoći.

„Stanje kampova je katastrofalno“, rekao je Mohamed Belhasan, koordinator grupe za marokanski novinski sajt Hespress.

Grupa je, međutim, otkazala svoj planirani marš nakon sastanka sa lokalnim vlastima koje su na kraju obećale da će se pozabaviti njihovim zabrinutostima. Uprkos otkazivanju organizatora, stotine su i dalje izašle na ulice da protestuju zbog uslova.

Demonstranti su mahali marokanskim zastavama i svoj bes usmerili na način na koji lokalne vlasti nisu uspele da pruže hitnu pomoć koju je najavio kraljevski kabinet marokanskog kralja Muhameda VI. Uzvikivali su „Živeo kralj“, ali su ga molili da poseti Amizmiza da proveri kako lokalne vlasti sprovode njegove dekrete. Oni su protestovali zbog potrebe za dostojanstvom i pravdom, osuđujući godine marginalizacije.

Nakon zemljotresa, Maroko je sazvao komisiju i formirao poseban fond za oporavak. Vlada je ranije ovog meseca objavila da je počela da isplaćuje početne mesečne uplate od 2.500 marokanskih dirhama (242 dolara) i planira da kasnije obezbedi do 140.000 dirhama (13.600 dolara) za obnovu uništenih domova.

Stanovnici Amizmiza rekli su Asošiejted presu ranije ovog meseca da, iako su mnogi dali vlastima svoje kontakt informacije, većina domaćinstava još nije dobila hitnu novčanu pomoć. U Amizmizu, koji je imao 14.299 stanovnika prema poslednjem popisu u Maroku, mnogi brinu o skloništu kako se približava zima u planinama Atlas.

Bankarska jedinica bazirana na prikolici počela je da radi na gradskom trgu nakon zemljotresa. Lokalni zvaničnici su prikupili brojeve telefona kako bi poslali bankarske kodove kako bi stanovnicima omogućili da dobiju svoj novac. Za mnoge su kasnija odlaganja bila poslednja kap, rekla je Belhasan za Hespress.

Protest Amizmiza zbog kašnjenja pomoći dolazi nakon što se Maroko suočio sa kritikama zbog prihvatanja ograničene pomoći od samo četiri strane vlade nekoliko dana nakon što je u zemljotresu poginula 2.901 osoba. Zvaničnici su rekli da je ova odluka imala za cilj da spreči začepljene puteve i haos u danima ključnim za reagovanje u vanrednim situacijama. Ekipe za potragu i spasavanje koje nisu mogle da stignu u zemlju izrazile su frustraciju jer nisu dobile zeleno svetlo od marokanske vlade.