Demonstranti su se sukobili sa policijom u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju i pokušali da upadnu u parlament zemlje u sredu uveče, dok se nastavljaju intenzivni mitinzi protiv kontroverznog zakona o „stranim agentima“.
Velika masa okupila se ispred zgrade parlamenta drugu noć zaredom, a aktivisti su mahali gruzijskim i zastavama EU. Oni se protive zakonu koji bi primorao organizacije koje dobijaju više od 20 odsto svojih sredstava iz inostranstva da se registruju kao „strani agenti“. Poslanici su u sredu usvojili predlog zakona u drugom čitanju.
Grupa demonstranata, od kojih su neki nosili skijaške maske, demontirala je sigurnosne ograde i pokušala da upadne u zakonodavni kompleks. Policajci su odgovorili vodenim topovima i biber sprejom, gurajući uljeze sa kapije.
Neki demonstranti su snimljeni kako se svađaju sa policajcima i pružaju otpor hapšenju. Kako prenosi Prvi kanal Gruzije, demonstranti su podigli barikade i blokirali nekoliko puteva u centru Tbilisija.
Zbog nereda javnosti prethodne noći, kada su se aktivisti sukobili i sa policijom, privedene su ukupno 63 osobe, rekao je novinarima zamenik ministra unutrašnjih poslova Aleksandar Darahvelidze.
Vodeća prozapadna opoziciona stranka Ujedinjeni nacionalni pokret saopštila je da je njen lider Levan Habeišvili nakratko „kidnapovan” i pretučen od strane policije u ranim satima u sredu. Khabeishvili je kasnije tog dana prisustvovao sednici parlamenta sa zavojima na nosu i čelu.
Opozicija je kontroverzni zakon označila kao „ruski zakon“, upoređujući ga sa zakonima koji su usvojeni u Rusiji 2012. godine i koji su od tada prošireni. Demonstranti insistiraju da će vlada iskoristiti zakon da stigmatizuje nezavisne medije i kazni neistomišljenike.
Vladajuća partija Gruzijski san tvrdi da je zakon bliži američkom Zakonu o registraciji stranih agenata iz 1938. i da je u skladu sa standardima EU.
Premijer Irakli Kobahidze branio je u sredu nacrt zakona, tvrdeći da nevladine organizacije i mediji iskorištavaju nedostatak transparentnosti da bi se „angažovali u aktivnostima koje su potpuno protivne interesima gruzijske države i društva“, uključujući „propagandu droge i LGBT“. ”
Vlada je prvi put predstavila zakon prošle godine, ali je bila primorana da ga povuče nakon protesta i sukoba.