Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) apelovao je na sudije da donesu hitne odluke u vezi sa zahtevima za hapšenje lidera Izraela i Hamasa. Karim Kan je podneo zahtev za izdavanje naloga za premijera Izraela Benjamina Netanjahua, ministra odbrane Joava Galanta, kao i za visoke zvaničnike Hamasa Ismaila Hanija, Jahje Sinvara i Mohameda Deifa. Optužbe se odnose na navodnu umešanost u ratne zločine i zločine protiv čovečnosti u Izraelu i Gazi.
Sud je odobrio 18 država, uključujući SAD, Nemačku i Južnu Afriku, kao i mnoge organizacije i pojedince da iznesu svoje mišljenje o nadležnosti MKS-a u ovom slučaju. Tužilac je naglasio važnost ubrzanja procesa, ističući da bilo kakvo odlaganje šteti pravima žrtava.
U svom pravnom podnesku, Kan je istakao da Sud ima nadležnost u ovom slučaju i osporio tvrdnje da to nije tako, navodeći da su takve sugestije neosnovane i da pokazuju pogrešno razumevanje osnovnih principa nadležnosti prema međunarodnom pravu.
Izrael i Hamas su odbacili optužbe za ratne zločine. Netanjahu je nazvao optužbe sramotnim, dok je Hamas osudio zahtev za hapšenje Hanija, tvrdeći da se time žrtva izjednačava sa dželatom.
Izrael nije član MKS-a, što znači da Netanjahu i Galant neće biti suočeni sa neposrednom opasnošću od krivičnog gonjenja, ali bi aktivni nalog za hapšenje mogao ograničiti njihovo putovanje u inostranstvo.
Hanija je ubijen prošlog meseca u Teheranu, dok je Sinvar izabran da ga zameni. Izrael tvrdi da je Deif ubijen u napadu iz vazduha na deo Gaze u julu, ali Hamas tvrdi da je Deif još uvek živ.
Od izbijanja rata između Izraela i Hamasa u oktobru, preko 40.000 Palestinaca je poginulo u Gazi. Sukob je započeo napadom Hamasa na Izrael u kojem je stradalo oko 1.200 ljudi. Hamas je takođe držao preko 200 talaca, a neki su oslobođeni razmenom zarobljenika ili spasavanjem od strane izraelske vojske.
U decembru je Južna Afrika podnela tužbu za genocid protiv Izraela Međunarodnom sudu pravde. Izrael je odbacio optužbe, tvrdeći da Hamas koristi civile kao živi štit.