Politička kriza u Južnoj Koreji: Debata o pritvaranju bivšeg pomoćnika predsednika

Politička kriza u Južnoj Koreji: Debata o pritvaranju bivšeg pomoćnika predsednika

Čung Jin-suk, šef predsedničkog kabineta, zamolio je policiju da preispita napore za pritvaranje bivšeg pomoćnika predsednika Jun Sukjeola zbog uvođenja vanrednog stanja prošlog meseca. Čung je predložio da bi Jun mogao biti ispitan na alternativnoj lokaciji umesto uhapšen, osporavajući tvrdnje da su agencija za borbu protiv korupcije i policija pristupili situaciji kao da je Jun deo narko kartela.

Jun je ostao u svojoj rezidenciji u Seulu nedeljama, uz bezbednosne mere koje su sprečile njegovo hapšenje nakon incidenta 3. januara. Agencija za istragu korupcije i policija najavili su oštrije mere u vezi sa pritvorom Juna dok istražuju da li je njegova deklaracija o vanrednom stanju bila pokušaj pobune. Planovi za hapšenje su prouzrokovali spekulacije o mogućoj velikoj policijskoj operaciji.

Nacionalna policijska agencija je organizovala sastanke komandanata radi planiranja akcija, što je izazvalo pretpostavke da bi više od hiljadu policajaca moglo biti angažovano. Upozorenja su data da bi telohranitelji predsednika mogli biti uhapšeni ako ometaju izvršenje naloga.

Agencija za borbu protiv korupcije i policija su se sastali sa predstavnicima predsedničke službe bezbednosti u vezi sa naporima za pritvor. Zamenik premijera Čoi Sang-mok izrazio je zabrinutost zbog mogućih sukoba između vlasti i predsedničke bezbednosne službe, koja je insistirala na zaštiti predsednika uprkos sudskom nalogu za hapšenje.

Pristalice i protivnici Juna su se okupljali u blizini njegove kancelarije u iščekivanju hapšenja. Ioon je privremeno proglasio vanredno stanje i rasporedio trupe oko Narodne skupštine, ali je mera ubrzo ukinuta. Njegova predsednička ovlašćenja su suspendovana nakon glasanja za opoziv od strane opozicije.

Ustavni sud sada razmatra da li će formalno ukloniti Jun sa funkcije ili odbaciti optužbe.