Indonežanska prestonica Džakarta postala je najzagađeniji veliki grad na svetu, prema kompaniji za praćenje kvaliteta vazduha IKAir, koja se danima nalazi na vrhu svetskih top lista jer vlasti ne uspevaju da se izbore sa porastom toksičnog smoga.
Procenjuje se da zagađenje vazduha doprinosi sedam miliona prevremenih smrti svake godine, a Ujedinjene nacije ga smatraju najvećim rizikom za zdravlje životne sredine.
Glavni grad i njegova okolina čine megalopolis od oko 30 miliona ljudi koji je čitave sedmice nadmašio druge jako zagađene gradove, uključujući Rijad, Dohu i Lahore zbog koncentracije sitnih čestica poznatih kao PM2,5.
Prema podacima AFP-a, svaki dan je od ponedeljka na vrhu liste podataka o zagađenju švajcarske kompanije IKAir – koja prati samo velike gradove.
Džakarta redovno beleži „nezdrave“ nivoe PM2,5, koji mogu da prodru u disajne puteve i izazovu respiratorne probleme, mnogo puta od preporučenih nivoa Svetske zdravstvene organizacije.
Predsednik Džoko Vidodo rekao je novinarima u ponedeljak da planira da se pozabavi nivoima zagađenja smanjenjem „opterećenja Džakarte“ dok se zemlja sprema da premesti svoj glavni grad u Nusantaru na ostrvu Borneo sledeće godine.
On je takođe rekao da planirana mreža metro vozova preko Džakarte „mora biti završena“ kako bi se smanjilo zagađenje.
Stanovnici su se žalili da zagađenje izazvano industrijskim smogom, saobraćajnim zagušenjima i elektranama na ugalj utiče na njihove živote i zdravlje.
„Moram da nosim masku sve vreme. I moje telo i moje lice pate“, rekla je za AFP Anggi Violita, 32-godišnja službenica u Džakarti.
„Prošle nedelje je cela moja porodica bila bolesna nedelju dana i doktor mi je rekao da treba da ostanem u kući“, dodala je majka dvoje dece.
Sud je 2021. presudio u korist tužbe aktivista i građana protiv vlade, naloživši Vidodu da očisti ozloglašeno zagađenje vazduha u gradu i presudivši da su on i drugi najviši zvaničnici bili nemarni u zaštiti stanovnika.
Indonezija se obavezala da će prestati sa gradnjom novih termoelektrana na ugalj od 2023. godine i da će do 2050. godine biti neutralna od ugljenika.
Ali uprkos negodovanju aktivista, vlada proširuje ogromnu elektranu na ugalj Suralaja na ostrvu Java, jednom od najvećih u jugoistočnoj Aziji.
Prema Greenpeace Indonesia, 10 elektrana na ugalj radi u krugu od 100 kilometara (62 milje) od glavnog grada.