Ljudi u kasnim 70-im ili starijima više ne mogu da se kandiduju za Kongres u Severnoj Dakoti na osnovu glasačke mere koju su glasači većinom odobrili u utorak. Pravni stručnjaci izražavaju mišljenje da bi ovaj zakon mogao ostati na snazi neodređeno vreme, jer nijedan stariji kandidat ne može osporiti ograničenje koje smatraju verovatno neustavnim.
Uvođenje ovog ustavnog amandmana predstavlja pokušaj ponovnog razmatranja presude Vrhovnog suda iz prethodnih decenija protiv ograničenja mandata u Kongresu. Ova inicijativa zabranjuje osobama koje napune 81 godinu tokom svog mandata da se kandiduju ili služe u Predstavničkom domu ili Senatu Sjedinjenih Američkih Država.
Ograničenje starosne granice postalo je aktuelno u vreme kada su godine starijih političkih zvaničnika bile u fokusu tokom predsedničke trke između Džoa Bajdena i Donalda Trampa. Pitanje starosti i zdravstvenih problema takođe su istakli zakonodavci poput senatorke Dajan Fajnstajn i lidera manjine u Senatu Miča Mekonela.
Profesor političkih nauka i prava, Dejvid Šulc, ističe da je ova mera potencijalno neustavna s obzirom na raniju odluku o kvalifikacijama za Kongres. On smatra da bi mogući izazov mogao doći od osobe kojoj je starosna granica zabranjena ili čak od političke stranke koja želi nominovati starijeg kandidata.
Uprkos tome, starosna granica ostaje na snazi sve dok neko ne pokrene pravnu proceduru. Šulc vidi savezni sud kao moguć put za takav izazov, s obzirom na prethodne presedane u vezi sa ograničenjem mandata.
Predviđajući moguće tužbe, državno zakonodavno veće procenjuje da će odbrana starosne granice koštati državu milion dolara. Ova inicijativa izaziva zabrinutost zbog nedoslednosti u primeni starosne granice na različite nivoe vlasti, kao i nedostatka jasnih razloga zašto samo Kongres podleže ovom ograničenju.