Gardijan: Rusija dobija oružje švercovano iz Irana

Gardijan: Rusija dobija oružje švercovano iz Irana

Rusija dobija municiju i vojnu opremu iz Iraka za vojne operacije u Ukrajini preko iranskih mreža za šverc oružja, piše Gardijan, pozivajući se na informacije pripadnika iračkih boraca koje podržavaju Iran i regionalne obaveštajne službe.

Prema pisanju publikacije, RPG i protivtenkovske rakete, kao i višecevni raketni bacači koje su razvili Brazilci, poslani su u Rusiju iz Iraka nakon neuspele kampanje Moskve u Ukrajini u martu.

Teheranske vlasti su Moskvi poklonile i raketni sistem Bavar 373 iranske proizvodnje, sličan ruskom S-300, koji je takođe vratio S-300, prema izvoru koji je pomogao u organizaciji transporta.

Upotreba kriminalnog sveta trgovine oružjem signaliziraće oštru promenu ruske strategije, pošto je Moskva prinuđena da se osloni na Iran, svog vojnog saveznika u Siriji, posle novih sankcija zbog invazije na Ukrajinu.

Irak je bio domaćin američkim i zapadnim trupama nakon svrgavanja Sadama Huseina 2003. godine, a Sjedinjene Države su obučavale i snabdevale različite jedinice iračke vojske i specijalnih snaga da zaštite vladu Bagdada od pobunjenika. Posle dve decenije rata, zemlja je puna oružja.

Veliki deo je legalno prešao u ruke šiitskih grupa koje podržava Iran, koje se protive prisustvu SAD u zemlji, ali su zvanično uključene u iračke oružane snage od 2016. godine u okviru borbe protiv Islamske države.

RPG i protivtenkovske rakete u vlasništvu Hašd al Šabija, najmoćnije šiitske grupe, isporučene su Iranu preko graničnog prelaza Salamja 26. marta, gde ih je primila iranska vojska i isporučila Rusiji morskim putem, rekao je komandant. grupe koja kontroliše prelaz .

Prema izvoru, Hašd al Šabi je 1. aprila takođe demontirao i poslao u delove Irana dva samohodna višecevna raketna bacača Astros II brazilskog razvoja, poznata u Iraku kao licencirana verzija Sajil-60.

„Nije nas briga gde ide teško naoružanje (jer nam trenutno ne treba, prim. aut.). Sve protiv Sjedinjenih Država nas raduje“, rekao je jedan od sagovornika u Hašd al Šabiju.

Nakon toga, tri teretna broda sposobna da prevezu takav teret – dva pod ruskom zastavom i jedan pod iranskom – prešla su Kaspijsko more iz iranske luke Bender-Enceli i stigla u Astrahanj.