Gardijan: Ključni ruski železnički most uništen u Belgorodu

Gardijan: Ključni ruski železnički most uništen u Belgorodu

Potencijalni čin sabotaže dolazi kada Rusija počinje da militarizuje pogranične regione, signalizirajući pomeranje ratnih napora ka istočnoj Ukrajini Ključni ruski železnički most oštećen je u pograničnom regionu sa Ukrajinom u potencijalnom činu sabotaže – pošto se Rusija oslanja na svoje železnice da bi prebacila svoje napadačke snage u pripremi za masovni napad na istočnu Ukrajinu.

Fotografije sa mosta u ruskoj oblasti Belgorod pokazale su da je deo šine potisnut naviše, verovatno zbog eksplozije. Fotografije, kao i vest o incidentu, prvi su u utorak objavili lokalni ruski guverner i lokalni mediji.

„Nema žrtava“, napisao je guverner Vjačeslav Gladkov u onlajn izjavi. „Uništena je samo železnička pruga… O razlozima ću vas naknadno obavestiti.“

Incident se dogodio kada je Rusija počela da militarizuje svoje pogranične regione u blizini Ukrajine podizanjem upozorenja na pretnje, podizanjem vojnih punktova i mobilizacijom lokalnog stanovništva u znak da se ruski ratni napori pomeraju ka istočnoj Ukrajini.

Ukrajina nije potvrdila da li stoji iza napada na železnički most, za koji komentatori kažu da bi imao smisla kao prekogranični napad koji bi trebalo da uspori rusko prebacivanje teške artiljerije i drugih vojnih vozila potrebnih da se pripremi za napad na ukrajinski region Donbasa. Rusija se u velikoj meri oslanja na železnicu za premeštanje svoje vojne opreme.

Most se nalazi samo četiri milje od granice na železničkoj liniji koja ide na jug u Ukrajinu i leži na liniji snabdevanja između Rusije i teritorije koju drži u blizini grada Izjuma u ​​blizini Donbasa. Ukrajinski obaveštajci su upozorili da Rusija možda priprema napade pod „lažnom zastavom“ koji bi mogli opravdati novu ofanzivu u narednim nedeljama.

Vladimir Putin je u utorak rekao da će se rat nastaviti „do njegovog potpunog završetka i dok ne postignemo svoje ciljeve”, okrivljujući zapad što je primorao Rusiju da napadne Ukrajinu. On je takođe negirao dokaze da su ruski vojnici počinili ratne zločine u ukrajinskom gradu Buča.

Ukrajinski zvaničnici rekli su da bi Rusija mogla nastojati da podstakne javno mnjenje u podršku ratu izvođenjem napada za koje se onda može okriviti Ukrajina. „Ruske obaveštajne službe planiraju seriju terorističkih napada sa bombardovanjem i uništavanjem stambenih zgrada, bolnica i škola u ruskim naseljima“, rekao je general-major Kirilo Budanov, šef ukrajinske vojne obaveštajne službe, u saopštenju.

On je dodao da bi među gradovima na meti mogao da se nađe i Belgorod, zajedno sa gradovima na Krimu.

„Aktivno se kopaju rovovi u Belgorodskoj i Kurskoj oblasti, vlada panika zbog zamišljenog napada ukrajinskih dobrovoljačkih bataljona i diverzionih grupa“, rekao je on.

Rusija je ranije tvrdila da je Ukrajina ciljala na deponiju goriva u napadu helikoptera ranije ovog meseca. Ukrajina je negirala odgovornost za taj napad, a visoki zvaničnik je rekao da je „šta god da se desi na teritoriji Rusije odgovornost Rusije“.

Kako Rusija pomera svoju vojsku ka istoku, postoje znaci da vojska pojačava kontrolu u svojim pograničnim regionima. Šest ruskih regiona na granici sa Ukrajinom podiglo je u ponedeljak nivo terorističke pretnje, navodeći kao razlog strah od „provokacija“.

Fotografije su pokazale da su novi kontrolni punktovi za vozila podignuti u Kurskoj i Belgorodskoj oblasti, a policija zaustavlja vozače i vrši pretres automobila. U Belgorodu, ruskom gradu koji se nalazi samo 28 milja od granice, gradonačelnik je u utorak pozvao meštane da se pridruže grupama za posmatranje susedstva.

„Dužnosti… uključuju patroliranje ulicama uveče i noću, kao i pomoć policiji da osigura red i mir“, navodi se u naredbi, prenose državni mediji. Belgorodska oblast takođe je zabranila upotrebu petardi i vatrometa „kako ne bi uplašili ljude nepotrebnim glasnim zvukovima“, navodi se u izveštajima. Voz sa ruskom vojnom opremom na železničkoj stanici u Belorusiji.

Takozvani „železnički pobunjenici“ u Belorusiji izvršili su više od deset akata sabotaže tokom prvih nedelja rata, u pokušaju da poremete vozove za snabdevanje koji su saobraćali iz Belorusije do ruskih jedinica stacioniranih u severnoj Ukrajini.

Napadi na relejne prekidače i drugu infrastrukturu nakratko su zatvorili glavne rute, uključujući liniju od Minska do opkoljenog ukrajinskog grada Černihiva.

U januaru, beloruski sajber-partizani koji se protive Aleksandru Lukašenku rekli su za Gardijan da su hakovali železnički sistem zemlje u pokušaju da poremete nagomilavanje ruske vojske koja je prethodila njenoj invaziji na Ukrajinu.