Gana ukida smrtnu kaznu

Gana ukida smrtnu kaznu

Gana je postala posljednja afrička država koja je ukinula smrtnu kaznu nakon što je predsjednica Nana Addo Dankva Akufo-Addo utisnula dva zakona koja je parlament Akre odobrio u julu, a kojima se sve smrtne kazne zamjenjuju doživotnim zatvorom.

Prema sponzoru zakona, Francis-Ksavier Sosu iz Ganske stranke Nacionalni demokratski kongres (NDC), promena zakona će dovesti do slobodnijeg i „otvorenijeg, prosperitetnijeg, inkluzivnijeg i bezbednijeg društva“ u zemlji sa većim brojem stanovnika. od 32 miliona ljudi.

On je prošlog meseca dodao da su se „zatvorenici probudili misleći da bi ovo mogao biti njihov poslednji dan na zemlji, dok su osuđeni na smrt. Bili su kao živi mrtvaci: psihološki su prestali da budu ljudi.

Ranije je izvršenje bilo obavezno za osude za ubistvo u zemlji. Gana trenutno ima 170 muškaraca i šest žena koji su čekali pogubljenje na smrtnoj kazni. Njihove kazne će sada automatski biti kažnjene doživotnim zatvorom.

Zakone je prvobitno odobrio parlament Gane 25. jula, a kasnije ih je odobrila kancelarija predsednika 2. avgusta, javili su lokalni mediji. Pre promene, koja zahteva izmenu ustava Gane, predlog je dobio široku podršku ključnih političkih ličnosti.

Ankete su takođe ukazivale na široku podršku stanovništva Gane da postane poslednja afrička zemlja koja je uklonila mogućnost pogubljenja.

„Ukidanje smrtne kazne pokazuje da smo odlučni kao društvo da ne bude nehumano, negrađansko, zatvoreno, retrogresivno i mračno“, rekao je Sosu. „Naše zajedničko uverenje [je] da je svetost života neprikosnovena.

Gana je sada postala 29. afrička zemlja – i 124. u svetu – koja je ukinula smrtnu kaznu. Pridružuje se drugim nacijama na kontinentu koje su to činile poslednjih godina, uključujući Zambiju, Ekvatorijalnu Gvineju, Centralnoafričku Republiku, Sijera Leone i Čad – od kojih su svi ukinuli smrtnu kaznu od 2020. nadalje.

Prošle godine, sedam osoba je osuđeno na smrt u Gani – koja je takođe rezervisala kaznu za slučajeve izdaje. Međutim, vlasti u toj afričkoj zemlji nisu izvršile egzekuciju od 1993. godine.