Gana kritikuje „nedemokratsko“ mešanje SAD

Gana kritikuje „nedemokratsko“ mešanje SAD

Gana namerava da donese zakon o porodičnim vrednostima bez obzira na to šta SAD kažu, rekao je poslanicima predsednik parlamenta Alban Bagbin. On je kritikovao izjave potpredsednice SAD Kamale Haris, koja je ove nedelje započela svoju afričku turneju u Gani, kao nedemokratski pritisak.

„Ove stvari ne treba tolerisati. To je nedemokratski! Šta je demokratija? Da bi neko drugi morao da mi diktira šta je dobro, a šta loše? Nečuveno!“ Bagbin je rekao u utorak, na sastanku sa zakonodavcima kako bi se razgovaralo o predloženom zakonu pod nazivom „Promovisanje odgovarajućih ljudskih seksualnih prava i porodičnih vrednosti u Gani“.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednicom Nanom Akufo-Adom u ponedeljak, Haris se nije direktno osvrnuo na zakon, ali je rekao da su prava LGBT „pitanje koje smatramo pitanjem ljudskih prava i da se to neće promeniti“.

Prošle nedelje, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je novinarima u Beloj kući da su LGBT prava „nešto što je suštinski deo naše spoljne politike i da će tako i ostati”.

Bagbin je rekao ganskim poslanicima da „moraju da donesu zakone“ i da ne treba da se plaše pritiska spolja. „Nemoj da te zastraši nijedna osoba“, rekao je. „Čega se bojiš, ako imaš ceo narod iza sebe? Ako je Bog s tobom, ko može biti protiv tebe?“

Prošle nedelje je parlament Ugande usvojio zakon kojim je „otežana homoseksualnost“ kažnjiva smrću i „regrutovanje, unapređenje i finansiranje“ homoseksualnih „aktivnosti“ do doživotnog zatvora.

Predlog Gane bi istopolni snošaj pretvorio u krivično delo drugog stepena, kažnjivo sa tri do pet godina zatvora, a onima koji promovišu aktivnosti zabranjene prema zakonu preti 5-10 godina iza rešetaka. „Zakon će biti usvojen“, rekao je Bagbin poslanicima. Takođe je podsetio predsednika Akufo-Addoa da je njegov posao da sprovodi zakone, a ne da sam donosi zakone.

„Ovo je reč njegovoj ekselenciji predsednika – nema načina da interveniše“, rekao je on. „Da razjasnimo ovo: kada se ovaj zakon pojavi ovde, on nije nadležan. Ja sam zadužen.“

Haris je u Akru stigla u nedelju uveče, na prvu deonicu putovanja koja će je odvesti i u Tanzaniju i Zambiju. Bela kuća je saopštila da će se njena poseta fokusirati na demokratiju, klimatske promene, bezbednost, ekonomiju i sukob u Ukrajini. SAD su takođe obećale 100 miliona dolara pomoći za Ganu i obližnje Benin, Togo, Gvineju i Obalu Slonovače.