Parlament Gane izglasao je ukidanje smrtne kazne za sve zločine osim veleizdaje, formalizujući ono što je de fakto bio moratorijum na pogubljenja u poslednje tri decenije.
Poslanici su podržali predloženi amandman na zakon o krivičnom delu zemlje tokom televizijske sednice parlamenta u utorak, u glasanju koje su pohvalili zagovornici prava. Mera sada ide predsedniku od koga se očekuje da potpiše zakon.
Prema promjeni, kazne za 176 osuđenika na smrt, uključujući šest žena, biće zamijenjene doživotnim zatvorom.
„Gana podržava ustavna i osnovna ljudska prava svih“, rekao je Enoch Jengre, programski službenik Ganskog centra za pravne resurse. „Nijedno ljudsko biće ili institucija ne bi trebalo da ima pravo da oduzme život drugome.”
Smrtna kazna je sve ređa na afričkom kontinentu. Prema zagovaračkoj grupi Svetska koalicija protiv smrtne kazne, 26 afričkih zemalja je potpuno zabranilo tu praksu, dok su Gana i 14 drugih gotovo obustavili pogubljenja od 2022.
Poslednje državno pogubljenje u Gani bilo je 1993.
„Uglavnom, stanovništvo je prihvatilo da (smrtna kazna) možda neće biti korisna“, rekao je advokat za krivične poslove iz Akre Frensis Gasu. Advokat je rekao da su sudske greške suviše česte, a policijske istrage suviše manjkave, da bi se držale prakse.
Iako je ukidanje smrtne kazne popularno među grupama za ljudska prava i pravnim stručnjacima, ne veruju svi u Gani da bi trebalo da se okonča. „To će podstaći neke ljude da se upuste u zločin znajući da će završiti u zatvoru tek nakon osude“, rekao je Rejmond Kuuda, socijalni radnik u Akri.