Lideri najbogatijih demokratija sveta složili su se u petak da pooštre sankcije Rusiji i obećali finansijsku podršku Ukrajini dok se njen predsednik Volodimir Zelenski pripremao da im se pridruži u japanskom gradu Hirošimi.
Očekuje se da će se lideri Grupe sedam takođe pozabaviti rastućim tenzijama između svojih ekonomija i Kine tokom samita koji traje do nedelje. Zvaničnici su rekli da će Zelenski prisustvovati lično tokom vikenda.
Lideri su u zajedničkom saopštenju naveli da će postojeće mere protiv Rusije biti proširene i da će svaki izvoz koji bi joj mogao pomoći u njenom 15-mesečnom ratu protiv Ukrajine biti ograničen širom zemalja G7.
„Ovo uključuje izvoz industrijskih mašina, alata i druge tehnologije koju Rusija koristi za obnovu svoje ratne mašine“, naveli su oni u zajedničkom saopštenju, dodajući da će se napori nastaviti da ograničavaju ruske prihode od trgovine metalima i dijamantima.
Usred dokaza da su postojeće sankcije oslabljene zaobilaženjem, oni su rekli da grupa „sarađuje“ sa zemljama kroz koje svaka roba, usluge ili tehnologija G7 sa ograničenim pristupom mogu da tranzitiraju u Rusiju.
„Primećujemo i ohrabrujemo obaveze koje su ove zemlje preuzele da osiguraju da se naše mere ne zaobiđu i da imaju predviđeni efekat“, rekli su oni, ne navodeći nijednu teritoriju.
Pregled nemačkih trgovinskih podataka pokazuje da je njen izvoz u zemlje koje se graniče sa Rusijom naglo porastao, što je podstaklo zabrinutost zbog ponovnog izvoza robe iz tih susednih država.
Grupa bogatih demokratskih država ponovo je osudila ono što su nazvali agresijom Rusije i obećala dalju podršku Ukrajini, u smislu vojne pomoći i finansijske pomoći njenoj ratom uništenoj ekonomiji ove i sledeće godine.
[1/27] Američki predsednik Džo Bajden, nemački kancelar Olaf Šolc, britanski premijer Riši Sunak, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel, premijer Italije Đorđa Meloni, kanadski premijer Džastin Trudo, francuski Predsednik Emanuel Makron i japanski premijer Fumio Kišida prisustvuju sastanku radnog ručka na samitu lidera G7 u Hirošimi, zapadni Japan, 19. maja 2023, na ovoj fotografiji koju je objavilo Ministarstvo spoljnih poslova Japana. Ministarstvo spoljnih poslova Japana/HANDOUT preko REUTERS-a
Očekuje se da će članice G7 – Sjedinjene Države, Japan, Nemačka, Britanija, Francuska, Kanada i Italija – takođe raspravljati o strategiji o ukrajinskom sukobu koji ne pokazuje znake popuštanja.
Japanski premijer Fumio Kišida, koji predstavlja Hirošimu u donjem domu japanskog parlamenta, rekao je da je izabrao grad za samit kako bi pažnju usmerio na kontrolu naoružanja.
Hirošima i još jedan japanski grad, Nagasaki, uništeni su nuklearnim napadima SAD pre 78 godina koji su okončali Drugi svetski rat.
Zelenski će prisustvovati u nedelju, rekla su dva zvaničnika uključena u samit G7, odbivši da budu identifikovani zbog osetljivosti tog pitanja.
Aleksij Danilov, sekretar ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, rekao je za državnu televiziju da je prisustvo Zelenskog „apsolutno neophodno za odbranu naših interesa“.
Pošto su se nakon Drugog svetskog rata pojavile kao najbogatije nacije na svetu, demokratije G7 su sve više izazivale Kinu u usponu i nepredvidivu Rusiju.
Očekuje se da će lideri izdati saopštenje sa „odeljkom specifičnim za Kinu“, navodeći pitanja koja uključuju „ekonomsku prinudu i drugo ponašanje“, rekao je američki zvaničnik.
Oni se fokusiraju na to kako da upozore drugu najveću svetsku ekonomiju na ono što vide kao pretnju globalnim lancima snabdevanja i ekonomskoj bezbednosti bez otuđenja moćnog i važnog trgovinskog partnera.