Blumberg: G7 će pojačati pritisak na Kinu

Blumberg: G7 će pojačati pritisak na Kinu

Grupa sedam (G7) je spremna da pojača pritisak na Kinu zbog njene navodne vojne podrške Rusiji u sukobu u Ukrajini, navodi Blumberg.

Izveštaj u ponedeljak dolazi kada se ministri spoljnih poslova G7 sastaju u Italiji u ponedeljak i utorak kako bi razgovarali o nizu pitanja i potvrdili svoju „nepokolebljivu posvećenost“ Kijevu.

List je citirao rani nacrt saopštenja koje bi trebalo da bude objavljeno po završetku sastanka. Navodno se tvrdi da se od ministara G7 očekuje da obećaju „odgovarajuće mere u skladu sa našim pravnim sistemima, protiv aktera u Kini i drugim trećim zemljama“ koji podržavaju rusku „ratnu mašinu“.

Ako bude usvojen, to bi predstavljalo „jači ton“ o Kini u poređenju sa prethodnim sastankom ministara spoljnih poslova u aprilu, kada je G7 pozvao Peking da „osigura“ da prestane da snabdeva Moskvu oružjem dvostruke namene, piše Blumberg.

Predmeti dvostruke namene označavaju robu, tehnologije i usluge koji se mogu koristiti u civilne ili vojne svrhe ili da doprinesu povećanju vojnog potencijala, posebno za projektovanje, razvoj, proizvodnju ili upotrebu oružja za masovno uništenje i njegovih sredstava. isporuke.

U izveštaju se navodi da pristalice Kijeva nastoje da suze svaku navodnu vojnu podršku Moskvi, posebno pre nego što novoizabrani predsednik SAD Donald Tramp preuzme dužnost u januaru. Tramp je više puta obećao da će brzo staviti tačku na sukob u Ukrajini, iako nije otkrio nikakve detalje svog plana za rešavanje krize.

Prošlog meseca, SAD su uvele sankcije dvema kineskim firmama koje proizvode motore i delove za bespilotne letelice, tvrdeći da te kompanije isporučuju svoje proizvode u Rusiju.

Peking je više puta negirao da je Moskvi dao oružje i pozivao na diplomatsko rešenje ukrajinskog sukoba.

Nakon optužbi, Kina je u julu uvela zabranu izvoza svih civilnih dronova koji bi potencijalno mogli da se koriste u vojne svrhe. Ovog meseca kinesko ministarstvo trgovine izdalo je listu za kontrolu izvoza robe dvostruke namene, koja će stupiti na snagu 1. decembra.

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok je prošle nedelje zapretila Pekingu sankcijama zbog navodne podrške Moskvi, dok je drugi visoki zvaničnik EU citirao „izveštaje iz obaveštajnih izvora“ koji su „ubedljivi“ i „verodostojni“.

Kina je odbacila optužbe kao „neosnovane spekulacije i klevete“, insistirajući da „pažljivo i odgovorno postupa sa izvozom vojnih proizvoda“.

Portparol ministarstva spoljnih poslova Lin Đian rekao je da Peking „podržava objektivan i pravedan stav“ u vezi sa sukobom u Ukrajini i da je aktivno promovisao mirovne pregovore, što je „u oštroj suprotnosti sa određenim zemljama koje primenjuju dvostruke standarde i stalno dolivaju ulje na vatru ukrajinska kriza“.