Laurent Berger, generalni sekretar najvećeg francuskog sindikata CFDT, takođe je upozorio Makronovu vladu da ne prisiljava parlament tako što će progurati tekst bez glasanja poslanika Narodne skupštine, koristeći proceduru poznatu kao 49:3 nakon povezanog članka u francuski ustav.
„S obzirom na mobilizaciju stanovništva, nivo protivljenja planu (…) ne možete pribegavati demokratskoj mani koristeći ovu proceduru 49:3“, rekao je on na televiziji BFM.
„Po mom mišljenju, korišćenje 49:3 bi bilo veoma opasno jer rizikuje stvaranje velikog stepena gorčine“, dodao je Berger.
Sada kada je Senat usvojio penzionu reformu, čija je ključna mera podizanje starosne granice za odlazak u penziju za dve godine na 64 godine, razmotriće je zajednički odbor poslanika donjeg i gornjeg doma, verovatno u sredu.
Francuski sindikati pozvali su na osmu rundu demonstracija širom zemlje tog dana kako bi zadržali pritisak na vladu i parlament.
Ako se komitet usaglasi oko teksta, oba doma će imati konačno glasanje, najverovatnije u četvrtak, ali ishod toga i dalje izgleda neizvesno u donjem domu, gde Makronova stranka nema potpunu većinu.
Potrebna mu je podrška konzervativne stranke Les republikans u Narodnoj skupštini. Ali neki od njih su rekli da ne bi odobrili tekst, a postoje čak i pukotine u predsedničkom kampu, a Makronova bivša ministarka životne sredine Barbara Pompili tome se protivi.
Iako je premijerka Elizabet Born više puta rekla da želi da izbegne pribegavanje proceduri 49:3 kako bi progurala reformu, možda neće imati drugu opciju ako postoji realan rizik da nema dovoljno glasova.