Francuski farmeri su se okupili u znak protesta protiv trgovinskog sporazuma koji bi omogućio povećan uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Južne Amerike. Ovi protesti su usledili nakon što su evropski lideri i trgovinski blok Merkosur postigli početni dogovor 2019. godine. Međutim, pregovori su bili usporeni zbog protivljenja poljoprivrednika i nekih evropskih vlada, izazivajući široke skupove i zabrinutost zbog upotrebe pesticida u južnoameričkim proizvodima.
Protesti su se proširili na jug Francuske, kao početak novog talasa nezadovoljstva među evropskim poljoprivrednicima. Postoji bojazan da bi sporazum mogao biti finalizovan na samitu G20 u Brazilu, iako je francuski ministar poljoprivrede Annie Genevard izjavila da je to malo verovatno.
Više od 600 francuskih poslanika uputilo je otvoreno pismo predsednici Evropske komisije Ursuli fon der Lajen, ističući da trenutni uslovi za usvajanje sporazuma sa Merkosurom nisu ispunjeni. Osim toga, prošle nedelje su francuski demonstranti blokirali državnu zgradu u zapadnoj Francuskoj, dok je evropska grupa farmera poslala pismo Fon der Lajen pozivajući je da odbaci sporazum sa Merkosurom i usvoji koherentnu trgovinsku politiku.
Najveći francuski poljoprivredni sindikati najavili su zajedničku akciju: FNSEA je pozvala na proteste širom zemlje nakon završetka sezone zimske setve, dok je Koordinacija Rurale najavila poljoprivrednu pobunu koja počinje u dva grada na jugozapadu Francuske. Confederation Paisanne takođe planira svoje akcije protiv sporazuma o slobodnoj trgovini.
Pored Francuske, poljoprivrednici u Belgiji takođe su se pridružili protestima u blizini sedišta EU u Briselu. Glavna zabrinutost evropskih farmera proizilazi iz straha da bi sporazum mogao dovesti do preplavljivanja tržišta uvozom proizvoda iz Južne Amerike koji se proizvode po nižim ekološkim standardima i standardima rada.
Predsednik Francuske, Emanuel Makron, nazvao je sporazum „užasnim“ i „zastarelim“, ističući da su pregovori započeti još 1999. godine, ali su se od tada suočavali sa brojnim izazovima. Makron je jasno stao protiv bilo kakvog sporazuma dok se proizvođači iz Južne Amerike ne pridržavaju istih ekoloških i zdravstvenih standarda kao Evropljani.