Francuska vlada koristi posebnu proceduru za usvajanje zakona o penzijama bez glasanja

Francuska vlada koristi posebnu proceduru za usvajanje zakona o penzijama bez glasanja

Francuska premijerka Elizabet Born pokrenula je specijalnu proceduru za prolazak nepopularnog zakona o reformi penzija u Narodnoj skupštini bez glasanja, usred povika i skandiranja levičarskih poslanika koji mašu plakatima protiv reforme.

Ovaj potez, koristeći takozvani član 49.3 ustava, obezbediće usvajanje zakona o podizanju starosne granice za penzionisanje za dve godine na 64, ali pokazuje da predsednik Emanuel Makron i njegova vlada nisu uspeli da dobiju dovoljnu većinu u parlamentu.

Borne je dočekala zviždanja dok je stigla u Narodnu skupštinu da raspiše posebnu proceduru. Sednica je prekinuta na dva minuta nakon što su levičarski poslanici koji su pevali nacionalnu himnu sprečili Borna da govori.

Neki su mahali plakatima na kojima je pisalo „Ne 64 godine“.

Kada je sednica nastavljena, Borne je preuzela reč, ali je njen govor u velikoj meri bio ugušen zviždanjima i skandiranjem opozicionih poslanika i povicima „ostavka“, u retkoj haotičnoj sceni u francuskom parlamentu.

Pribegavanje ovoj meri će verovatno dodatno razbesneti sindikate, demonstrante i levičarske opozicione stranke koje kažu da je remont penzija nepravedan i nepotreban.

„Ova vlada nije dostojna naše Pete republike, francuske demokratije. Do samog kraja, parlament je ismevan, ponižavan“, rekao je Fabijen Rusel, šef francuske Komunističke partije.

Šef Socijalističke partije Olivije For rekao je Rojtersu ranije u četvrtak da bi takav potez mogao da izazove „nekontrolisani bes“ posle višenedeljnih štrajkova i protesta.

Opozicione stranke će verovatno zatražiti izglasavanje nepoverenja vladi, ali je malo verovatno da će to proći jer bi većina konzervativnih poslanika verovatno podržala vladu.

Makron i njegova vlada kažu da je povećanje starosne granice za odlazak u penziju neophodno da bi se penzioni sistem izvukao iz minusa do kraja decenije.

Njegov neuspeh da usvoji reviziju penzija od strane većine u parlamentu predstavlja udarac Makronovim sposobnostima da postigne kompromise u parlamentu i sprovede više reformi.