Francuska pokrenula „veliku operaciju“ u Novoj Kaledoniji nakon nemira

Francuska pokrenula „veliku operaciju“ u Novoj Kaledoniji nakon nemira

Francuska je započela „veliku operaciju“ na svom teritoriju u Tihom okeanu, Novoj Kaledoniji, kako bi povratila kontrolu nad ključnim putem koji povezuje aerodrom sa regionalnom prestonicom Numeom. Nemiri su izbili usled kontroverzne izborne reforme koju je podržao Pariz.

Prema francuskim vlastima, više od 600 žandarma, uključujući stotinu oficira iz elitne pariske antiterorističke jedinice, poslato je da povrati kontrolu nad 60 kilometara dugom rutom Teritorijal 1 i raščisti blokade na putevima koje su postavili demonstranti.

Ministar unutrašnjih poslova Džerald Darmejn je potvrdio uspeh operacije, navodeći da je demontirano više od 76 barikada, a više od 200 ljudi je uhapšeno. Ipak, autoput ostaje zatvoren zbog uklanjanja otpada, što bi moglo potrajati nekoliko dana.

Neredi su izbili 13. maja i do sada su odneli šest života. Aktivisti autohtonih Kanaka protestuju protiv ustavne reforme koja bi omogućila ljudima koji su stigli u Novu Kaledoniju nakon 1998. da glasaju na lokalnim izborima. Oni strahuju da bi ova promena smanjila moć autohtonog stanovništva u korist francuskih doseljenika. Mirni protesti brzo su prerasli u nasilje i pljačku, a lokalni zvaničnici upoređuju situaciju sa oružanom pobunom za nezavisnost 1980-ih.

„Republikanski poredak će biti ponovo uspostavljen bez obzira na cenu“, izjavio je francuski visoki komesar u Novoj Kaledoniji, Luj Le Fran. On je upozorio da će izgrednici „rizikovati najgore“ ako ne prekinu sa nasiljem.

Iako je Nova Kaledonija ostala pod francuskom kontrolom od 19. veka, arhipelag je dobio veću autonomiju 1998. godine. Ipak, pravo glasa je tada bilo ograničeno na lokalno stanovništvo koje je živelo pre te godine.

Predsednici četiri francuske prekomorske teritorije pozvali su francusku vladu da odustane od reforme, tvrdeći da „samo politički odgovor može zaustaviti rastuće nasilje i sprečiti građanski rat“.

Nova Kaledonija je odbacila nezavisnost od Francuske na referendumima održanim 2018, 2020. i 2021. godine. Poslednje glasanje je bilo poremećeno slabom posećenošću i pozivima na bojkot od strane aktivista Kanaka, koji su želeli da plebiscit bude odložen zbog pandemije Covid-19.