Prema saopštenju koje je u četvrtak objavio francuski mrežni operater GRTgaz, gasovod koji povezuje zemlje u francuskom pograničnom selu Obergailbah počeo je da pumpa početnu dnevnu količinu od 31 gigavat-sat.
Očekuje se da će se količina na kraju povećati na dnevni maksimum od 100 gigavat-sati, što predstavlja manje od 2% ukupne potrošnje gasa u Nemačkoj, prema podacima francuskog Ministarstva za energetsku tranziciju.
Jedina tačka interkonekcije između Francuske i Nemačke u Obergailbahu je prvobitno bila izgrađena da radi u pravcu Nemačka-Francuska, ali su strane izvršile neophodna tehnička prilagođavanja kako bi gas slali u suprotnom pravcu.
Prošlog meseca ove zemlje su sklopile sporazum o energetskoj solidarnosti, a Francuska se obavezala da će pomoći Nemačkoj u snabdevanju gasom. Zauzvrat, od Nemačke se očekuje da pomogne Francuskoj kada je to potrebno.
„Da trenutno nemamo evropsku solidarnost i integrisano, ujedinjeno tržište, imali bismo ozbiljne probleme“, rekao je u sredu francuski predsednik Emanuel Makron.
„Ovo je dobar i važan znak evropske solidarnosti“, rekao je nemački ministar ekonomije Robert Habek i dodao da „pokazuje da se u duhu solidarnosti mogu rešiti čak i teška tehnička pitanja“.
Francuska je manje pogođena smanjenjem uvoza energenata iz Rusije nego Nemačka, pošto većinu svojih potreba za gasom zadovoljava Norveška, i to kroz snabdevanje tečnim prirodnim gasom.
EU se trenutno bori sa teškom energetskom krizom, pri čemu cene gasa dostižu rekordne nivoe, podstičući ukupnu inflaciju. Pre sukoba u Ukrajini, Rusija je bila najveći snabdevač EU gorivom, odgovorna za oko 45% uvoza gasa u blok. Međutim, zbog sankcija koje su Moskvi uvedene poslednjih meseci, ruske isporuke EU su naglo opale.