Francuska nastavlja sa planom za ubrzanje obnovljivih izvora energije

Francuska nastavlja sa planom za ubrzanje obnovljivih izvora energije

Francuski poslanici su u utorak krenuli sa donošenjem zakona o ubrzavanju primene obnovljive energije, pošto nuklearne elektrane u zemlji trpe krizu održavanja, a ruska invazija na Ukrajinu povećava troškove energije.

Pošto je obezbedila retku podršku sa levice, manjinska administracija predsednika Emanuela Makrona sada je korak bliže smanjenju prepreka za izgradnju novih solarnih i vetroelektrana — uključujući ogromne vetroelektrane na moru.

Makron je postavio cilj izgradnje 50 elektrana na moru do 2050. godine, u odnosu na jednu danas, za proizvodnju 40 gigavata električne energije.

I on želi da pomnoži solarni kapacitet za 10, do 100 gigavata.

Učestvujući u prvom čitanju zakona sa papirima nakon što je tehnička greška uticala na sistem elektronskog glasanja, 286 poslanika je podržalo nacrt zakona, a 238 protiv.

Agnes Pannier-Runacher, ministarka za energetsku tranziciju u Makronovoj vladi, rekla je za AFP da pozdravlja „odgovorne pozicije“ koje su zauzeli socijalisti i mala nezavisna stranka koja je podržala taj potez.

Samo 19,3 odsto francuske potrošnje energije potiče iz obnovljivih izvora, što je manje od cilja od 23 procenta koji je Makronova vlada postavila 2020. i samo malo ispred suseda Nemačke koji intenzivno koristi ugalj i gas.

Ruska invazija na Ukrajinu istovremeno sa krizom nuklearne energije povećala je pritisak da se povećaju alternativni izvori energije.

Planirano održavanje i problemi sa korozijom ostavili su 14 od 56 francuskih reaktora i dalje van mreže.

Nacrt zakona od utorka sada će biti predmet kompromisnih pregovora između poslanika i senatora — pri čemu će gornji dom žestoko braniti prava gradonačelnika da imaju reč u lokalnim projektima.

U početnom kompromisu sa Senatom, vlada je obećala da će dozvoliti gradonačelnicima da definišu „zone ubrzanja“ u kojima se obnovljivi izvori mogu lakše graditi.

Ali levica strahuje da bi previše ustupaka moglo dozvoliti lokalnim zvaničnicima da stave veto na projekte.

„Niko neće moći da ometa sistem“, rekao je izvor blizak Panije-Runaheru za AFP uoči glasanja.

Nacrt zakona uključuje odredbe koje dozvoljavaju provođenje projekata na osnovu „hitnih potreba od velikog javnog interesa“.

Bez većine u parlamentu, vlada je udvarala Zelenima i socijalistima pre glasanja u utorak da se predlog zakona približi zakonu.

Obezbedili su uzdržanost od ekologa i nevoljnu podršku levog centra da pređu liniju.

„Ponekad morate da sarađujete u ime javnog interesa i ekološke krize“, rekao je poslanik socijalista Dominik Potije, pozdravljajući „velike pomake“ iz amandmana svoje stranke.

U međuvremenu, šef Zelenih Marin Tondelijer rekao je da „ovo nije definitivno uzdržanost“, ali „očekujemo bolje“ od konačnog zakona.

Njihovi partneri u širokoj levičarskoj koaliciji NUPES protiv Makrona, komunisti i tvrdolevičarska partija Francuska nepokorena (LFI), protivili su se novom zakonu zbog njegovog tržišnog fokusa.

Sa desne strane parlamenta, konzervativni republikanci i krajnje desničarski Nacionalni skup (RN) protive se ublažavanju izgradnje obnovljivih izvora energije.

Turbine na vetar „uništavaju naše pejzaže“ i „pokreću vam oči i mozak“, rekao je poslanik RN Pjer Meren uoči glasanja.