Vlada Francuske je u utorak uveče osudila „neprihvatljivo ponašanje“ italijanskih vlasti koje odbijaju da dozvole humanitarnom brodu „Oušn vajking“ da iskrca 234 migranta prikupljena na Sredozemnom moru, prenosi BETA.
Stav italijanskih vlasti je „suprotan pomorskom pravu i duhu evropske solidarnosti“, rekao je izvor iz francuske vlade za AFP. „Očekujemo drugačije ponašanje zemlje koja je danas prva korisnica evropskog mehanizma solidarnosti“, dodao je izvor.
Ranije iste večeri, nova krajnje desničarska premijerka Italije, Đorđa Meloni, zahvalila je Francuskoj koja je, po njenim rečima, pristala da prihvati „Oušn vajkinga“ u jednoj od svojih luka.
„Veoma cenimo odluku Francuske da otvaranjem svojih luka preuzme svoj deo odgovornosti pred vanrednom migratornom situacijom, koja je do sada ležala na plećima Italije i nekoliko drugih sredozemnih zemalja“, rekla je Meloni.
U utorak, pošto se Italija oglušila o njene apele, nevladina humanitarna organizacija „SOS Mediteran“ je tražila od Francuske da dodeli luku za iskrcavanje više od dve stotine migranata koji su preživeli brodolome na Sredozemlju, a zaglavili su 18 dana na brodu te organizacije „Oušn vajking“.
„Nalazimo se u potpunom ćorsokaku pred ćutanjem Italije“, rekla je Sofi Bo, generalna direktorka „SOS Mediterana“ i osudila italijansko „ozbiljno kršenje pomorskog prava“ dok Italija odbija određene migrante, „ugrožavajući im živote“.
To što je brod preusmeren ka Francuskoj, „ekstremno je rešenje kao posledica kritičnog i dramatičnog neuspeha svih država članica Evropske unije i pridruženih država da olakšaju određivanje bezbednog mesta“ za iskrcavanje migranata koji pokušavaju da stignu do Evrope, saopštiila je organizacija „SOS Mediteran“.
Drugi brod, „Hjumaniti 1“ nevladine organizacije „SOS Hjumaniti“, takodje je tek posle nekoliko nedelja na moru dobio dozvolu da u nedelju pristane na Siciliji da bi se iskrcala 144 migranta, uglavnom žene i deca. Na brodu je, međutim, ostalo 35 mukaraca koje Italija ne želi.
Treći brod, „Geo Barents“, brod „Lekara bez granica“ (MSF), takođe je pristao na Siciliji u nedelju, a italijanske vlasti su dopustile da se iskrca 357 ljudi, uključujući decu, dok su odbile ulazak 215.
U junu 2018. brod organizacije „SOS Mediteran“ bio je u središtu diplomatske krize pošto je ukrcao 630 migranata spasenih kod Libije, a iskrcanih tek u Španiji jer su Italija i Malta odbile da ih prihvate.