Francuska i SAD postigle kompromis da obnove mirovnu misiju UN u Libanu

Francuska i SAD postigle kompromis da obnove mirovnu misiju UN u Libanu

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija izglasao je u četvrtak produženje dugotrajne mirovne misije u Libanu za još godinu dana nakon što je postignut kompromis između Francuske i Sjedinjenih Država o jeziku o slobodi kretanja UN. trupe.

Privremene snage UN-a u Libanu (UNIFIL) – osnovane 1978. – patroliraju južnom granicom Libana sa Izraelom. Mandat za operaciju se obnavlja svake godine, a njeno sadašnje ovlašćenje je isteklo u četvrtak.

Tekst koji je izradila Francuska usvojile su Rusija i Kina sa 13 glasova za i uzdržanih. Planirano glasanje za sredu je odloženo jer su se Francuska, Sjedinjene Države i Ujedinjeni Arapski Emirati raspravljali oko jezika o slobodi kretanja u UN.

Francuska je zadržala jezik u rezoluciji u kojoj se navodi da mirovne snage treba da koordiniraju sa libanskom vladom.

Ali u kompromisu sa SAD i UAE, Francuska je dodala u tekstu iz prošlogodišnje rezolucije Saveta – koju je izbrisala – da zahteva da sve strane dozvole „najavljene i nenajavljene patrole“ trupa UN.

„Sposobnost osoblja UNIFIL-a da izvrši svoje odgovornosti, nezavisno od bilo kakvih ograničenja, je od suštinskog značaja“, rekla je američka ambasadorka pri Ujedinjenim nacijama Linda Tomas-Grinfild savetu.

„I mi imamo dugotrajnu zabrinutost u vezi sa akcijama nekih aktera da ometaju slobodu kretanja misije“, rekla je ona. „Danas usvojena rezolucija uključuje jezik koji snažno potvrđuje punu slobodu kretanja UNIFIL-a.

Privremeni premijer Libana Nadžib Mikati pozdravio je obnavljanje mandata u saopštenju, rekavši da ono uključuje klauzulu koju je zatražio Liban i koja zahteva da UNIFIL obavlja svoj posao „u koordinaciji sa libanskom vladom“.

Obnova mirovnih snaga dolazi usred eskalirajućeg rata reči između Izraela i Hezbolaha koji podržava Iran u Libanu, pri čemu se svaki zavetuje da će vratiti drugog u „kameno doba“ i priprema se za mogući sukob iako poriču da ga traže.

Mandat UNIFIL-a proširen je 2006. godine, nakon jednomesečnog rata između Izraela i Hezbolaha, kako bi se omogućilo mirovnim snagama da pomognu libanskoj vojsci da delove juga održe bez oružja ili naoružanog osoblja osim onih u libanskoj državi.

To je izazvalo trzanja sa Hezbolahom, koji efektivno kontroliše južni Liban uprkos prisustvu libanske vojske. Hezbolah je teško naoružana stranka koja je najmoćnija politička snaga Libana.

U decembru je jedan irski mirovnjak poginuo kada je njegovo vozilo UNIFIL-a bilo pod vatrom u južnom Libanu. Libanski vojni tribunal optužio je pripadnike Hezbolaha za umešanost u ubistvo. Hezbolah je zvanično negirao umešanost.

Portparol UNIFIL-a Andrea Tenenti rekao je Rojtersu da je u rezoluciji ponovljena „nastavak koordinacije tela sa vladom Libana“ pošto ono „nezavisno izvršava svoje zadatke“ i kaže da se suštinski mandat nije promenio.