Francuska i Nemačka udružuju snage u borbi protiv migracije iz Tunisa nakon najnovije mediteranske tragedije

Francuska i Nemačka udružuju snage u borbi protiv migracije iz Tunisa nakon najnovije mediteranske tragedije

Ministri Nemačke i Francuske zaduženi za regulisanje migracija udružuju snage u pokušaju da suzbiju smrtne slučajeve na opasnim rutama preko Sredozemnog mora, putujući u nedelju na razgovore sa predsednikom i njihovim kolegom u Tunis, što je veliki korak Severne Afrike. kamen za migrante koji rizikuju svoje živote koji pokušavaju da dođu do Evrope.

Dvodnevno putovanje nemačkog i francuskog ministara unutrašnjih poslova, Nensi Fezer i Žeralda Darmanina, prati ono za šta se strahuje da će biti najsmrtonosniji migrantski brodolom poslednjih godina u Mediteranu — prevrnuće se prošle nedelje ribarsko plovilo prepuno muškaraca, žena i dece. pokušava da dođe do Italije iz Libije, suseda Tunisa.

Pretpostavlja se da se više od 500 migranata udavilo u potonuću u sredu kod južne obale Grčke, što je obnovilo kritike zbog višegodišnjeg neuspeha Evrope da spreči migrantske tragedije.

Agencija Ujedinjenih nacija za migracije saopštila je da bi to mogla biti druga najsmrtonosnija zabeležena brodoloma migranata — nakon prevrtanja drugog broda na ruti Libija-Italija u aprilu 2015. u kojem je poginulo oko 1.100 ljudi.

U saopštenju iz kabineta nemačke ministarke o njenom putovanju sa Darmaninom stoji: „Želimo da stvorimo legalne rute migracije kako bismo uklonili osnovu za nehumano poslovanje krijumčara. Želimo da ljudska prava izbeglica budu zaštićena i da prestanu strašne smrti na Mediteranu.

S obzirom na to da migranti, uglavnom iz podsaharske Afrike, preduzimaju opasne morske prelaze iz Tunisa u neviđenom broju, evropske vlasti traže pojačanu akciju vlade sve autokratskog predsednika Tunisa Kajsa Sajeda.

U prva tri meseca ove godine, tuniske vlasti su presrele 13.000 ljudi na čamcima kod istočnog lučkog grada Sfaksa u Tunisu, glavnog puta u Evropu za podsaharske Afrikance, kojima nisu potrebne vize za putovanje u Tunis.

Osim što rade na smanjenju priliva migranata iz Tunisa, evropske vlasti takođe nude pomoć za stabilizaciju ove severnoafričke zemlje, koja je usred svoje najdublje ekonomske krize u jednoj generaciji. Evropski lideri koji su posetili Tunis ranije ovog meseca obećali su više od milijardu evra finansijske pomoći — uključujući 100 miliona evra namenjenih ove godine za upravljanje granicom u Tunisu i operacije traganja i spasavanja i borbe protiv krijumčarenja.

U saopštenju nemačkog ministra navodi se da će se razgovori fokusirati na „važna aktuelna pitanja migracije i bezbednosti“, uključujući promovisanje legalnih migracionih kanala, smanjenje neregularnih migracija i krijumčarenja ljudi, jačanje operacija spasavanja na moru i promovisanje dobrovoljnog povratka migranata koji nemaju pravo da ostanu u Evropskoj uniji. .

Darmanin, francuski ministar, nije unapred precizirao svoje ciljeve za put u Tunis. Ali njegovo ministarstvo je potvrdilo planirane sastanke Darmanina i Faesera u ponedeljak sa njihovim tuniskim kolegom i Saiedom. Pored pitanja migracija i očekivanih pojačanih napora protiv krijumčara ljudi, francuski ministar takođe želi da razgovara o bezbednosnim pitanjima nakon napada na jedno tunisko ostrvo tokom godišnjeg jevrejskog hodočašća u maju.

U napadu na Đerbu, tuniska mornarička garda je pucala i ubila kolegu i dva civila – jednog od njih Francuza – dok je pokušavao da dođe do 2.500 godina starog hrama Ghriba, jedne od najstarijih afričkih sinagoga. Zaštitari su ubili napadača. Povređeno je deset osoba.