Francuska planira da evakuiše stotine francuskih i evropskih državljana iz Nigera u naredna 24 sata, rekao je njen ministar spoljnih poslova u utorak, nekoliko dana nakon što je hunta preuzela vlast u toj zapadnoafričkoj zemlji.
Granice Nigera zatvorene su za komercijalne letove otkako su vojni oficiri zbacili predsednika Mohameda Bazuma i njegovu demokratski izabranu vladu prošle srede, u sedmom vojnom preuzimanju vlasti u zapadnoj i centralnoj Africi za manje od tri godine.
Puč je izazvao šokove širom regiona Sahela, gde se zapadni saveznici Nigera plaše da će izgubiti uticaj u odnosu na Rusiju, i podigao je bezbednosne strahove jer grupe povezane sa Islamskom državom i Al Kaidom godinama sve više dobijaju na tom području.
Francuska već deceniju ima trupe u Sahelu koje pomažu u borbi protiv islamističke pobune, ali neki lokalni stanovnici kažu da žele da bivši kolonijalni vladar prestane da se meša u njihove poslove.
U nedelju su pristalice hunte zapalile francuske zastave i napale francusku ambasadu u prestonici Nigera, Nijameju, što je navelo policiju da ispali suzavac kao odgovor.
„S obzirom na državni udar u Nigeru i činjenicu da je situacija i dalje zabrinjavajuća, odlučili smo da osiguramo da francuski građani koji žele da napuste Niger to mogu da učine“, rekla je francuska ministarka spoljnih poslova Katarin Kolona za francusku LCI TV, dodajući da su evakuacije vršili bi avioni.
Ona je ocenila da stotine francuskih državljana i stotine građana iz drugih zemalja EU žele da budu evakuisane. Evakuacija će početi kasnije u utorak, rekla je ona i dodala da se nada da će biti gotova u naredna 24 sata.
Italija je takođe u utorak rekla da će ponuditi poseban let za repatrijaciju svojih državljana iz Niameja, a Kolona je rekla da će evropske zemlje koje šalju avione za evakuaciju koordinirati svoje napore.
Sjedinjene Države, Nemačka i Italija imaju trupe u Nigeru u misijama borbe protiv pobunjenika i obuke. Za sada nije bilo najava o evakuaciji vojnika.
Kolona je rekao da je Francuska razgovarala sa vlastima u Nigeru kako bi osigurala da evakuacija može da se nastavi bezbedno.
„Ova operacija zahteva uspostavljanje kontakta sa onima koji kontrolišu“, rekla je ona i dodala da to ni na koji način ne znači bilo kakvo priznanje hunte.
Kolona je kasno u ponedeljak rekao francuskoj televiziji BFM da protest ispred ambasade i optužbe koje su usledile da je Francuska pucala na masu – što ona poriče – „imaju sve uobičajene sastojke destabilizacije, na rusko-afrički način“.
Jevgenij Prigožin, šef ruske grupe plaćenika Vagner, prošle nedelje je pozdravio puč u Nigeru i rekao da su njegove snage na raspolaganju za uspostavljanje reda.
Kremlj je rekao da je situacija u Nigeru „razlog za ozbiljnu zabrinutost“ i pozvao na brz povratak na ustavni poredak.
Niger je sedmi najveći svetski proizvođač uranijuma, radioaktivnog metala koji se široko koristi za nuklearnu energiju i lečenje raka.
Portparol Komisije EU rekao je da komunalna preduzeća EU imaju dovoljno zaliha prirodnog uranijuma da ublaže bilo kakve kratkoročne rizike u snabdevanju.
Francuska kompanija za nuklearna goriva Orano saopštila je da se njene aktivnosti nastavljaju u Nigeru i da na njih neće uticati evakuacije, jer su 99 odsto osoblja bili državljani Nigerije.
Regionalni blok ECOVAS uveo je sankcije, uključujući zatvaranje granice, zaustavljanje svih finansijskih transakcija i zamrzavanje nacionalne imovine, i rekao da bi mogao ovlastiti silu da vrati Bazuma, koji je još uvijek zaključan u svojoj palati.
Međutim, hunte susedne Burkine Faso, Malija i Gvineje u ponedeljak su izrazile podršku vođama puča.