Agencija je snizila rejting sa „AA“ na „AA-„, sa stabilnim izgledima. Smanjenje rejtinga znači da se Francuska smatra rizičnijim poduhvatom za investitore, što bi moglo dovesti do viših troškova zaduživanja.
„Fič veruje da će društveni i politički pritisci ilustrovani protestima protiv penzione reforme zakomplikovati fiskalnu konsolidaciju“, napisala je agencija. Dodaje se da će odluka vlade da zaobiđe glasanje u parlamentu da progura penzionu reformu „verovatno dodatno ojačati radikalne snage i snage protiv establišmenta“.
„Politički ćorsokak i (ponekad nasilni) društveni pokreti predstavljaju rizik za Makronovu reformsku agendu i mogli bi da stvore pritiske za ekspanzivniju fiskalnu politiku ili poništavanje prethodnih reformi“, upozorio je Fič.
Francuski predsednik Emanuel Makron potpisao je nepopularni zakon o penzijskoj reformi sredinom aprila, uprkos višemesečnim protestima širom zemlje i otporu u parlamentu. Ovom merom je povećana starosna granica za odlazak u penziju sa 62 na 64 godine. Nakon njenog donošenja, politička opozicija i sindikati obećali su da će nastaviti da se osporavaju tom potezu. Analitičari upozoravaju da će, pošto predsednikova stranka nema parlamentarnu većinu, možda biti teško da sprovede druge reforme zbog nemira u javnosti.
Francuski ministar ekonomije Bruno Le Mer, međutim, obećao je da će Pariz nastaviti strukturne reforme uprkos upozorenjima Fiča.
„Verujem da činjenice poništavaju procenu agencije Fič… U mogućnosti smo da sprovedemo strukturne reforme i nastavićemo da sprovodimo strukturne reforme za zemlju“, rekao je Le Mer za AFP u subotu. Zvaničnik je obećao da će ubrzati smanjenje duga zemlje, obnoviti javne finansije, smanjiti deficite i brže smanjiti javnu potrošnju.