Finska vlada će ponovo otvoriti dva od osam graničnih prelaza sa Rusijom kasnije ove nedelje, rekli su zvaničnici u utorak, nakon iznenadnog priliva migranata u novembru.
Kabinet premijera Peterija Orpa privremeno je zatvorio celu granicu od 1.340 kilometara (830 milja) pre dve nedelje zbog zabrinutosti da Moskva koristi migrante da destabilizuje Finsku u navodnom činu „hibridnog ratovanja“.
Kremlj je negirao da Rusija ohrabruje migrante da uđu u Finsku i rekao je da žali zbog zatvaranja finske granice.
Finska je u aprilu postala 31. članica NATO-a, a mnogi građani u zemlji tumače postupke Moskve kao osvetu za odluku Helsinkija da se pridruži transatlantskom vojnom savezu nakon decenija nevojnog opredeljenja i pragmatičnih prijateljskih veza sa Rusijom.
Orpo i ministar unutrašnjih poslova Mari Rantanen rekli su na konferenciji za novinare u utorak da će dva jugoistočna prelaza — Imatra i Niirala — ponovo biti otvorena od četvrtka do najmanje 14. januara. Ukupno, postoji osam prelaza za putnički saobraćaj na kopnu Finske i Rusije granica, i jedan železnički punkt za teretne vozove.
„Svrha akcija (Moskve) je destabilizacija našeg društva. Ne možemo ovo dozvoliti. Ako se operacija nastavi, granica će ponovo biti potpuno zatvorena“, rekao je Rantanen. „Ne radi se o broju (migranta) već o samom fenomenu.
Orpo je istakao da je odluka vlade da preostalih šest prelaza za sada ostane zatvorena bila jednoglasna.
On je rekao da je dvonedeljno potpuno zatvaranje granice uspelo da zaustavi priliv migranata i da je njegov kabinet „odlučno” obavestio Moskvu da Helsinki „ne prihvata” navodne postupke Rusije.
Finske vlasti kažu da je skoro 1.000 migranata bez odgovarajućih viza ili valjane dokumentacije stiglo na granicu od avgusta do kraja novembra, a više od 900 njih samo u novembru. Brojke su značajno veće nego inače.
Finska, nacija od 5,6 miliona ljudi, čini značajan deo severoistočnog krila NATO-a i deluje kao spoljna granica Evropske unije na severu.
Ranije decembra, finske vlasti su saopštile da velika većina migranata — od kojih skoro svi traže azil u Finskoj — potiče iz tri zemlje: Sirije, Somalije i Jemena.
Izveštava se da manje grupe uključuju državljane Avganistana, Eritreje, Etiopije, Iraka, Kenije i Pakistana, između ostalih nacija.
Dok su finski granični zvaničnici prvobitno rekli da su migranti koristili Rusiju samo kao tranzitnu zemlju na putu od svojih matičnih zemalja ka EU, vlasti su kasnije rekle da jasna većina njih živi — radi ili studira — u Rusiji sa legalnim vizama.