Filipini i Kina će razgovarati o pravima na ribolov u Južnom kineskom moru

Filipini i Kina će razgovarati o pravima na ribolov u Južnom kineskom moru

Predsednik Filipina Ferdinand Markos Mlađi rekao je da je Kina pristala da razgovara o pravima na ribolov u Južnom kineskom moru, pošto se zalagao za „direktnu komunikaciju” sa Pekingom o pomorskim razlikama, prenosi Rojters.

Kina je pristala da „sedne“ i razgovara o pravima Filipina na ribolov u Južnom kineskom moru, rekao je Markos, dodajući da je zatražio od filipinske obalske straže i Ministarstva spoljnih poslova „da sastave… mapu ovih ribolova osnova“ koji će biti predstavljen Pekingu.

U primedbama koje je dao novinarima dok je bio u avionu za Vašington, Markos je takođe rekao da „direktna komunikaciona linija” Filipina i Kine mora biti konačno usvojena, kada je upitan o njegovim razmišljanjima o nedavnoj pomorskoj konfrontaciji između dve zemlje.

„Ukupni prioritet je da se zaštiti naša pomorska teritorija“, rekao je on u napomenama koje je izdala njegova kancelarija.

Kineska ambasada u Manili nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

Filipini su u petak optužili kinesku obalsku stražu za „agresivnu taktiku“ nakon nedavnog incidenta tokom patrole filipinske obalske straže u blizini druge Tomasove pličine koju drže Filipini, žarišta za prethodne svađe koja se nalazila 105 nautičkih milja (195 km) od njene obale.

Sjedinjene Države su pozvale Kinu da prestane da uznemirava filipinska plovila u Južnom kineskom moru, dok je Peking rekao da je spreman da se suoči sa pomorskim razlikama sa zemljama koje izazivaju zabrinutost kroz prijateljske konsultacije, istovremeno upozoravajući Vašington na mešanje.

„Ovo je vrsta stvari koju… nadamo se da ćemo izbeći, da je ovaj put bilo malo opasnije jer su bili blizu“, rekao je Markos. „To može da izazove žrtve na obe strane.“

Kina polaže pravo na suverenitet nad skoro celim Južnom kineskim morem, sa „linijom od devet crtica“ na mapama koja se proteže na više od 1.500 km od njenog kopna i seče u ekskluzivne ekonomske zone Vijetnama, Filipina, Malezije, Bruneja i Indonezija. Međunarodna arbitražna presuda iz 2016. odbacila je tu liniju kao bez pravnog osnova.