Federalna zabrana jurišnog oružja (FAVB) bi sprečila čak 38 masovnih pucnjava koje su se dogodile od kada je zakon prestao da važi 2005. godine, procenjuje se u novoj studiji.
Usvojena od strane Kongresa 1994. godine, zabrana je zabranila prodaju i proizvodnju određenog poluautomatskog oružja u vojnom stilu u Sjedinjenim Državama — uključujući zloglasno smrtonosno oružje kao što su AK-47, AR-15, TEC-9 i sačmarice „Street Sveeper“ sa visokim obrtni cilindri kapaciteta.
Bilo je više pokušaja da se zabrana obnovi, ali nijedan nije uspeo.
Dok je zabrana bila na snazi, potencijalni masovni strelci kojima je uskraćen pristup jurišnom oružju nisu se okrenuli drugim vrstama vatrenog oružja da bi izvršili masakr, otkrili su istraživači.
„Ovi rezultati sugerišu da je FAVB obeshrabrio potencijalne počinioce da počine masovnu pucnjavu iz jurišnog oružja, i, štaviše, da ovi potencijalni počinioci nisu jednostavno izvršili napade drugim vrstama oružja“, rekao je vodeći istraživač Aleksandar Lundberg, docent. hitne medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Northvestern u Čikagu.
Za studiju, istraživači su tražili događaje u kojima su najmanje četiri osobe ubijene vatrenim oružjem. Od 1966. do 2022. godine dogodila su se ukupno 184 takva masovna pucnjava.
Istraživači su zatim pogledali trendove pre, tokom i posle zabrane jurišnog oružja, kako bi procenili broj masovnih pucnjava koje su se oslanjale na takvo vatreno oružje.
Dok je bila aktivna, zabrana jurišnog oružja sprečila je do pet javnih masovnih pucnjava, rekli su istraživači. Ukupno 34 masovna pucnjava dogodila su se dok je zabrana bila na snazi između 1995. i 2004. godine.
„Tokom FAVB-a, otkrili smo opadajući trend u masovnim pucnjavama gde je počinilac doneo oružje za napad“, rekao je Lundberg u saopštenju univerziteta. „Međutim, nismo pronašli nikakvu razliku u trendovima masovnih pucnjava gde počinilac nije poneo oružje za napad.
Da ju je Kongres obnovio, zabrana bi mogla da spreči do 38 od 95 masovnih pucnjava koja su se dogodila između 2005. i 2022. godine, pokazuju rezultati. U tim slučajevima, strelcu bi bio uskraćen pristup ranije zabranjenom jurišnom oružju ili proširenom magacinu za municiju.
Nova studija objavljena je u časopisu JMIR javno zdravlje i nadzor.
„Nećemo moći da zaustavimo sve masovne pucnjave — posebno one koje počini izbačeni muž ili otpušteni službenik koji reaguje i ubija ljude koje poznaju iz bilo kog pištolja koji imaju“, rekla je viši istraživač Lori Post, direktorka Instituta za javnost. Zdravlje i medicina u Northvesternu.
„Međutim, zabrana jurišnog oružja i magazina velikog kapaciteta sigurno bi sprečila masovne pucnjave koje su počinile one masovne ubice koje provode nedelje ili mesece planirajući masovnu pucnjavu ili one koji žele da budu poznati i imaju fantazije, kao što je oblačenje u pseudo -komandos kostim, koji uključuje jurišnu pušku“, dodao je Post.
„Većina Amerikanaca, uprkos političkoj pripadnosti, veruje u odgovorno posedovanje oružja“, dodao je Post. „Moramo da sprečimo ljubitelje masovnih strelaca da nabave jurišne puške — jer je mnogima potrebna jurišna puška da bi izvršili masovnu pucnjavu.
Više informacija: Ministarstvo pravde SAD ima više informacija o masovnim pucnjavama u Sjedinjenim Državama.