Federalne vlasti pozvale su u utorak telekomunikacione kompanije da pojačaju bezbednost mreže nakon opsežne kineske hakerske kampanje koja je zvaničnicima u Pekingu dala pristup privatnim tekstovima i telefonskim razgovorima nepoznatog broja Amerikanaca.
Smernice koje su izdali FBI i Agencija za sajber bezbednost i infrastrukturnu bezbednost imaju za cilj da pomognu u iskorenjivanju hakera i sprečavanju slične sajber špijunaže u budućnosti. Zvaničnici koji su informisali novinare o preporukama rekli su da SAD još uvek ne znaju pravi obim kineskog napada niti u kojoj meri kineski hakeri i dalje imaju pristup američkim mrežama.
Kao znak globalnog dometa kineskih hakerskih napora, vladino upozorenje je izdato zajedno sa bezbednosnim agencijama na Novom Zelandu, Australiji i Kanadi, članicama obaveštajne alijanse Five Eies, koja takođe uključuje SAD i Britaniju.
Nazvana Salt Tiphoon od strane analitičara, široka kampanja sajber špijunaže pojavila se ranije ove godine nakon što su hakeri pokušali da prodru u mreže više telekomunikacionih kompanija.
Hakeri su koristili svoj pristup telekom mrežama da ciljaju metapodatke velikog broja kupaca, uključujući informacije o datumima, vremenu i primaocima poziva i tekstova.
Hakeri su uspeli da preuzmu stvarne audio datoteke poziva i sadržaja iz tekstova mnogo manjeg broja žrtava. FBI je kontaktirao žrtve iz ove grupe, od kojih mnoge rade u vladi ili politici, ali zvaničnici su rekli da je na telekom kompanijama da obaveste kupce uključene u prvu, veću grupu.
Uprkos višemesečnoj istrazi, pravi obim kineske operacije, uključujući ukupan broj žrtava ili da li hakeri još uvek imaju pristup informacijama, trenutno je nepoznat.
FBI je rekao da se neke od informacija koje su na meti hakera odnose na istrage američkih organa za sprovođenje zakona i sudske naloge, što sugeriše da su hakeri možda pokušavali da pristupe programima koji podležu Zakonu o nadzoru stranih obaveštajnih službi ili FISA. Zakon daje američkim špijunskim agencijama široka ovlašćenja da nadgledaju komunikaciju ljudi za koje se sumnja da su agenti strane sile.
Ali u utorak, zvaničnici su rekli da misle da su hakeri bili šire motivisani, nadajući se da će duboko prodreti u nacionalne telekomunikacione sisteme kako bi dobili širok pristup informacijama Amerikanaca.
Predlozi za telekomunikacione kompanije objavljeni u utorak su uglavnom tehničke prirode, podstičući šifrovanje, centralizaciju i dosledno praćenje kako bi se sprečili sajber upadi. Ako se sprovedu, bezbednosne mere predostrožnosti mogle bi da pomognu da se poremeti operacija Salt Tajfun i da Kini ili bilo kojoj drugoj državi bude teže da izvedu sličan napad u budućnosti, rekao je Džef Grin, izvršni pomoćnik direktora CISA za sajber bezbednost i jedan od zvaničnika koji je obavestio novinare utorak.
„Nemamo iluziju da se, kada otpustimo ove glumce, oni se neće vratiti“, rekao je Grin.
Nekoliko nedavnih hakerskih incidenata visokog profila povezano je sa Kinom, a zvaničnici kažu da je Peking nastojao da ukrade tehničke i vladine tajne, a istovremeno dobije pristup kritičnoj infrastrukturi kao što je električna mreža.
U septembru je FBI objavio da je prekinuo ogromnu kinesku hakersku operaciju koja je uključivala instalaciju zlonamernog softvera na više od 200.000 potrošačkih uređaja, uključujući kamere, video rekordere i kućne i kancelarijske rutere. Uređaji su zatim korišćeni za stvaranje ogromne mreže zaraženih računara, ili botneta, koji bi se zatim mogli koristiti za vršenje drugih sajber zločina.
U oktobru su zvaničnici rekli da su hakeri povezani sa Kinom ciljali na telefone tadašnjeg predsedničkog kandidata Donalda Trampa i njegovog potpredsednika, senatora Džej Dija Vensa, zajedno sa ljudima povezanim sa demokratskim kandidatom za potpredsednicu Kamalom Haris.
Kina je odbacila optužbe američkih zvaničnika da se bavi sajber špijunažom usmerenom protiv Amerikanaca. Poruka ostavljena kineskoj ambasadi u Vašingtonu nije odmah vraćena u utorak.