FBI i američko Ministarstvo za unutrašnju bezbednost (DHS) tvrde da su dobili pretnje bombaškim napadima, nasiljem i „građanskim ratom“, otkako su federalni agenti izvršili raciju na dom Donalda Trampa na Floridi. Pristalice bivšeg predsednika kažu da je potraga bila politički motivisana.
FBI i DHS „identifikovali su više artikulisanih pretnji i poziva na ciljano ubistvo pravosudnih, policijskih i vladinih zvaničnika povezanih sa pretresom u Palm Biču“, upozorile su agencije u biltenu saveznim i lokalnim organima za sprovođenje zakona, kako je izvestilo više američkih prodajnih mesta u nedelju.
U biltenu se navodi da su federalni agenti „uočili porast nasilnih pretnji objavljenih na društvenim mrežama protiv saveznih zvaničnika i objekata“, uključujući „pretnju postavljanjem takozvane prljave bombe ispred sedišta FBI-ja i izdavanje opštih poziva na „građanski rat“. “ i „oružana pobuna”.
„Mnoge od ovih pretnji uključuju upućivanje na percepciju da su predsednički izbori 2020. bili lažni i druge tvrdnje o prekoračenju vlade“, nastavlja se u biltenu, dodajući da su te tvrdnje „mobilisale [nasilne ekstremiste u porodici] u prošlosti“.
Kako se navodi u biltenu, federalni sudija Brus Rajnhart takođe je bio predmet nasilnih pretnji. Rajnhart, bivši advokat koji je zastupao zaposlene preminulog pedofila Džefrija Epstajna, odobrio je nalog FBI-ju za pretres Trampove rezidencije Mar-a-Lago u Palm Biču na Floridi prošlog ponedeljka.
Ostaje nejasno šta je tačno FBI tražio od Mar-a-Laga. Prvi izveštaji sugerisali su da je racija bila fokusirana na pronalaženje dokumenata koje je Tramp doneo na Floridu umesto da ih preda Nacionalnoj arhivi, dok se u naknadnom izveštaju Vašington posta tvrdilo da se ti dokumenti odnose na nuklearno oružje.
Ovaj opis je nejasan i mogao bi se odnositi, na primer, na prepisku bivšeg predsednika sa severnokorejskim liderom Kim Džong-unom, koji bi verovatno pominjao ovo oružje. Zbirka dokumenata koju je Nacionalni arhiv preuzeo iz Mar-a-Laga u januaru je sadržavala ova pisma, objavio je tada Post.
Sam Tramp je raciju opisao kao „napad“ i „oružavanje pravosudnog sistema“ i pozvao državnog tužioca Merika Garlanda da objavi sve dokumente koji dozvoljavaju pretres. Garland je lično odobrio nalog za pretres, koji je dozvolio agentima da traže bilo koji i sve „dokaze, krijumčarenu robu, plodove zločina ili druge predmete koje je bivši predsednik nezakonito posedovao.
Republikanski zakonodavci su u međuvremenu zahtevali da se otpečati izjava pod zakletvom koja je korišćena za dobijanje naloga, kako bi „pokazali da ovo nije bila samo pecarska ekspedicija“.
U izjavi u kojoj je osudio raciju, Tramp je rekao da se „takav napad može desiti samo u razorenim zemljama trećeg sveta“, jezikom koji odjekuju konzervativni zakonodavci, stručnjaci i komentatori. Mnoge od ovih ličnosti ovu raciju vide kao pokušaj Bajdenove administracije da optuži Trampa za zločin kako bi ga sprečila da se kandiduje za funkciju 2024. godine.
Direktor FBI Kristofer Rej insistirao je da takvi „napadi na integritet FBI narušavaju poštovanje vladavine prava“. Rej je dodao da bi nasilne pretnje njegovim agentima „trebalo da budu duboko zabrinute za sve Amerikance“.
U danima nakon racije u Mar-a-Lagu, naoružani muškarac pokušao je da uđe u kancelariju FBI-ja u Sinsinatiju, Ohajo, i ubijen je nakon potjere automobilima i razmjene vatre sa policajcima. Čovek, vojni veteran identifikovan kao Riki Šifer, navodno je bio poznat FBI-ju i bio je umešan u pro-Trampove pobune na Kapitol Hilu u januaru 2021.